Reklama

Reklama

Kim Dzong Il nie żyje

Korea Północna wzywa do ewakuacji na wypadek konfliktu zbrojnego

Korea Północna wzywa obcokrajowców przebywających w Korei Południowej, by rozważyli ewakuację na wypadek konfliktu zbrojnego.

"Nie chcemy, by zagranicznym obywatelom w Korei Południowej stała się krzywda, jeśli wybuchnie wojna" - podała północnokoreańska oficjalna agencja KCNA, powołując się na rzecznika państwowego Koreańskiego Komitetu na rzecz Pokoju w regionie Azji i Pacyfiku (KAPPC).

Reklama

W ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło, m.in. za sprawą ponawianych przez Pjongjang (Phenian) gróźb pod adresem Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych.

W zeszłym tygodniu władze Korei Płn. zwróciły się do ambasad w Phenianie, aby rozważyły możliwość ewakuowania personelu dyplomatycznego. Twierdziły, że od 10 kwietnia nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa ambasadom w przypadku konfliktu na Półwyspie Koreańskim.

Paraliż strefy Kaesong

Rano północnokoreańscy robotnicy nie przyszli do pracy w specjalnej strefie przemysłowej Kaesong.

Strefę, znajdującą się na terytorium Północnej Korei, prowadzą oba państwa koreańskie.

Działają tam 123 południowokoreańskie zakłady, które zatrudniają około 53 tysięcy robotników z Północy. 

Zdaniem prezydent Korei Południowej Park Geun Hie ewentualna decyzja Korei Płn. o zamknięciu Kaesong odbierze temu krajowi wiarygodność w oczach inwestorów.

"Inwestycje polegają na zdolności przewidywania konsekwencji oraz zaufaniu. Jeśli Północ pogwałci międzynarodowe regulacje i zobowiązania oraz wstrzyma funkcjonowanie Kaesong na oczach świata, nikt nie zainwestuje już w tym kraju" - powiedziała.

W zeszłym tygodniu północnokoreańskie władze zabroniły wjazdu do strefy pracownikom z Południa, a wczoraj ogłosiły, że wycofują stamtąd swoich robotników i zawieszają działalność strefy.

Konflikt wokół strefy Kaesong to kolejny etap eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Zapoczątkowała ją północnokoreańska próba jądrowa, przeprowadzona w lutym. Po tym teście nuklearnym ONZ nałożyła międzynarodowe sankcje na Koreę Północną.

Dowiedz się więcej na temat: Kim Dzong Un

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje