Reklama

Reklama

Hiszpański rząd: UE nie uzna niepodległości Katalonii

Rzecznik hiszpańskiego rządu Inigo Mendez de Vigo oświadczył w poniedziałek, dzień po kontestowanym przez Madryt referendum w sprawie niepodległości Katalonii, że jest przekonany, iż Unia Europejska nie uznałaby ewentualnej niepodległości tego regionu Hiszpanii.

Według Mendeza de Vigo, gdyby regionalny parlament Katalonii faktycznie jednostronnie proklamował niepodległość, "byłby to dla Europy problem największej wagi".

W wypowiedzi dla radia Cadena SER rzecznik dodał, że taka deklaracja niepodległości "nie miałaby żadnych skutków politycznych ani prawnych".

Jak tłumaczył przedstawiciel hiszpańskiego rządu, nie wystarczy, by jakaś część wiekowego narodu Hiszpanii ogłosiła się niepodległą; brakuje jeszcze uznania przez społeczność międzynarodową - dodał.

Mendez de Vigo podkreślił, że rząd centralny jest gotowy do dialogu z władzami Katalonii, ale uznał, że "bardzo trudne" jest negocjowanie z kimś, dla kogo jedynym celem jest niepodległość.

Reklama

Według katalońskich władz, które podały dotychczas niepełne wyniki głosowania, 90 proc. osób biorących udział w referendum opowiedziało się za niepodległością; przeciwnych secesji było około 8 proc.

W nocy z niedzieli na poniedziałek premier Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział, że jego rząd przekaże wyniki referendum niepodległościowego do lokalnego parlamentu. Uchwalony przez ten parlament tzw. Akt Przejściowy - nielegalny w opinii hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego - przewiduje, że w przypadku zwycięstwa w plebiscycie zwolenników secesji samodzielne ogłoszenie niepodległości przez Katalonię miałoby nastąpić w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy