Reklama

Reklama

Hiszpania: Autonomia Katalonii zostanie zawieszona

Hiszpański Senat przyjął dokument na podstawie którego autonomia Katalonii zostanie zawieszona. Przejęcie przez Madryt uprawnień regionu jest odpowiedzią na jego zakusy niepodległościowe.

Podczas czterogodzinnej debaty wicepremier hiszpańskiego rządu Soraya Saenz de Santamaria zapewniła, że 155. artykuł konstytucji zezwalający na zawieszenie autonomii będzie wprowadzany stopniowo. Wyjaśniła, że sposób wprowadzania został szczegółowo opracowany w dokumencie komisji senackiej.

"Jego realizacja ma spełnić najważniejszy cel - doprowadzić w Katalonii do przestrzegania prawa i poszanowania dobra ogółu" - mówiła wicepremier. 

Sposobem na niedopuszczenie do przejęcia przez Madryt uprawnień Katalonii miało być ogłoszenie w regionie przedterminowych wyborów. Jednak - jak uzasadnił stojący na czele tamtejszej administracji Carles Puigdemont - premier Marian Rajoy nie dał gwarancji, że tak się stanie. Zastrzegł, że nie podporządkuje się decyzji Madrytu.

Reklama

"Nie zaakceptuję tych środków. Są niesprawiedliwe. A do tego są przejawem zemsty administracji państwa, które przegrało w referendum" - powiedział. 

W piątek o godz. 12 Senat przegłosuje dokument opracowany przez komisję senacką. O tej samej godzinie członkowie barcelońskiego parlamentu zdecydują, czy zgadzają się na zawieszenie autonomii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje