Reklama

Reklama

Kanonizacja Jana Pawła II

Rekordy Jana Pawła II. Ciekawostki na temat papieża-Polaka

Karol Wojtyła pełnił funkcję papieża prawie 27 lat. W tym czasie pobił wiele rekordów i złamał wiele schematów.

Karol Wojtyła był pierwszym biskupem Rzymu nie-Włochem od 1522 roku. Był także pierwszym Słowianinem i oczywiście pierwszym Polakiem sprawującym ten urząd.

Jan Paweł II był wprowadził nowe porządki i wielu sprawach zrewolucjonizował Watykan. Był pierwszym papieżem, który odpowiadał na pytania dziennikarzy - audiencje dla mediów zostały przekształcone w konferencje prasowe.

Polak pobił wszystkie rekordy jeśli chodzi o podróże zagraniczne - odbył ich 104. Odwiedził 132 kraje, 900 miejscowości. W drodze spędził 586 dni, pokonał 1 650 900 kilometrów. Wyliczono, że w czasie tych podróży wygłosił 2,4 tys. oficjalnych przemówień.

Pontyfikat Karola Wojtyły był niezwykły także dlatego, że jako pierwszy papież odwiedził synagogę, meczet i kościół luterański.

Reklama

Jan Paweł II był "rekordzistą" jeśli chodzi o liczbę beatyfikacji i kanonizacji. Podczas 140 beatyfikacji ogłosił 1318 osób błogosławionymi, a w czasie 55 kanonizacji 478 osób ogłosił świętymi.

Karol Wojtyła przyjął na oficjalnych audiencjach 1350 polityków, ogłosił 14 encyklik (miał zwyczaj podpisywania ich złotym atramentem), 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie, zwołał 9 konsystorzy.

Nosił zegarek, czytał bez okularów

Jan Paweł II był "pierwszy" także w wielu przyziemnych sprawach. Żaden poprzedni papież nie czytał bez okularów i nie nosił na ręce zegarka. Karol Wojtyła był oryginalny także, ze względu na zamiłowanie do sportu - jeździł na nartach, pływał kajakiem i uprawiał wspinaczkę górską.

Co ciekawe, Jan Paweł II był pierwszym w historii papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym (było to w Bolonii).

Karol Wojtyła znał 7 języków obcych. Biegle władał angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, mówił także po łacinie. Papież-Polak przemawiał także po litewsku, ukraińsku, węgiersku i czesku.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który napisał list do dzieci.

Łamał schematy

Nasz wielki rodak nie tylko bił rekordy, ale także łamał schematy. Jedną z pierwszych decyzji Ojca Świętego była rezygnacja z lektyki, w której do tej pory noszono papieży.

W pierwszym roku swojego pontyfikatu poprosił, by wybudować basen i odnowić kort tenisowy w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Karol Wojtyła kochał sport, żaden inny Ojciec Święty nie poświęcał mu tyle uwagi - przyjął na audiencjach wielu słynnych sportowców, w tym Polaków.

Jan Paweł II zasłynął także tym, że wprowadził do Watykanu internet.

Antonina Kotarba

Dowiedz się więcej na temat: Jan Paweł II | kanonizacja Jana Pawła II | papież | Jan Paweł II

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy