Reklama

Reklama

Kanonizacja Jana Pawła II

Kanonizacja Jana Pawła II: Polscy biskupi napisali list

Kanonizacja papieży Jana XXIII i Jana Pawła II to dar Bożego Miłosierdzia dla Kościoła i świata. Na dar ten trzeba godnie odpowiedzieć i wciąż do niego dorastać - napisali polscy biskupi w liście, który zostanie odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę.

27 kwietnia w Rzymie papież Franciszek kanonizuje dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. Uroczystość wypadnie w święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił papież z Polski.

"Wyniesienie do chwały świętych bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II jest darem Bożego Miłosierdzia dla Kościoła i całego świata. Jest to dar zobowiązujący, na który trzeba godnie odpowiedzieć i do którego trzeba wciąż dorastać" - napisali z tej okazji polscy biskupi w liście pasterskim do wiernych. Podkreślili, że dzięki świadectwu świętych odkrywamy ważną prawdę, że "słowo Dobrej Nowiny to konkretny program dojrzewania w wierze, nadziei i miłości".

Reklama

Hierarchowie przypomnieli, że 30 marca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach przekazano do diecezji lampiony z "Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia" - ogniem, który w grudniu 2003 r. zapalił w prywatnej kaplicy Jan Paweł II. W niedzielę ogień zostanie przekazany wiernym w parafiach.

"Przekazany w Łagiewnikach płomień dociera w dzisiejszą Niedzielę Miłosierdzia do wszystkich parafii, abyśmy mogli zabrać go do naszych domów i rodzin, by z nową mocą zapłonął w naszych sercach" - napisali biskupi. Zaznaczyli, że znakiem nadziei jest fakt, że pośrednikami w przekazywaniu ognia byli ludzie młodzi, głównie stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Zdaniem biskupów uroczystość kanonizacyjna jest "wymownym dopełnieniem powszechnego przekonania", że Jan Paweł II był człowiekiem świętym. "Dlatego chcemy podążać nadal jego śladami, bo mamy świadomość, że święci wychowują świętych. On jest dla nas przewodnikiem na drogach prawdy i miłosierdzia. On zrozumie niepokoje i troski naszych serc" - podkreślił episkopat.

Z okazji rozpoczynającego się w niedzielę tygodnia miłosierdzia biskupi podziękowali za wszystkie dzieła miłosierdzia, m.in. za inicjatywy Caritas. Ocenili, że ukazują one, "jak wiele wrażliwości i dobra kryje się w sercu człowieka żyjącego na co dzień duchem Ewangelii".

Episkopat podkreślił też, że "posługa miłosierdzia jest zadaniem każdego z uczniów Chrystusa". Przypomnieli też słowa papieża Franciszka, który nawoływał do troski o ubogich i rozwijania "wyobraźni miłosierdzia".

Dowiedz się więcej na temat: biskup | kanonizacja | Jan Paweł II

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy