Reklama

Reklama

Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie

Sukces po polsku: Założyć rodzinę i mieć dobrą pracę

Założenie rodziny (58 proc. wskazań respondentów) i dobra praca (56 proc.) - to są dwa najważniejsze wyznaczniki sukcesu w życiu zdaniem Polaków - ujawnia badanie "Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie" dla Faktów INTERIA.PL przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Według badanych wyznacznikami sukcesu są przede wszystkim założenie rodziny (58 proc.) i dobra praca (56 proc.). Te dwa wskazania zdecydowanie dystansowały pozostałe. Na dalszych miejscach uplasowały się -  posiadanie własnego mieszkania (23 proc.), miłość (22 proc.), dobre wykształcenie (22 proc.) i pieniądze (10 proc.).

Reklama

Dla mężczyzn ważniejsza jest dobra praca (63 proc. wyborów w tej grupie) a dla kobiet - założenie rodziny (59 proc.). Odpowiedzi nie różnicują się ze względu na płeć poza jednym wyjątkiem - wśród mężczyzn odsetek wskazań na pieniądze (17 proc.), jako wyznacznika sukcesu jest znacznie wyższy niż u kobiet (7 proc.)

Odsetek wskazań na miłość maleje wraz z wiekiem respondentów.

Dobre wykształcenie jest ważnym wyznacznikiem sukcesu w życiu przede wszystkim dla najmłodszej (18-24 lata) grupy respondentów (aż 47 proc. wskazań).

O wiele mniej cenią je ludzie w wieku 25-34 lata, czyli ci, którzy właśnie zakończyli edukację. Na dobre wykształcenie jako wyznacznik sukcesu wskazuje tylko 6 proc. badanych w tej grupie.

Pieniądze nie są wyznacznikiem sukcesu dla grupy osób w wieku 35-44 lata (tylko 3 proc. wskazań) i najstarszych (65+, 5 proc.). To bardzo mało w porównaniu z poziomem od 12 do 17 proc. wskazań w innych grupach wiekowych.

Można także zaobserwować zależność między wielkością zarobków i wielkością miejscowości, w której mieszka respondent, a wartościowaniem dobrej pracy i rodziny. Im większa miejscowość, tym częściej posiadanie rodziny jest postrzegane jako wyznacznik sukcesu. Podobnie im wyższe zarobki, tym bardziej cenimy rodzinę.

Wyniki różnią się w zależności wykształcenia. Im wyższe wykształcenie, tym ważniejsze jest dobre wykształcenie oraz posiadanie rodziny.

Wysoka liczba wskazań na posiadanie rodziny jako wyznacznika sukcesu może być związane z tym, że respondenci uważają, że w obecnych czasach taka decyzja to luksus i źródło wysokich kosztów.

Poprzednie tematy:

- Czego obawiają się Polacy? - Polacy najbardziej boją się utraty pracy (51 proc. odpowiedzi), choroby własnej (40 proc.), głodowej emerytury (39 proc.) oraz choroby najbliższych (33 proc.).

- Największe problemy młodych - Bezrobocie (74 proc.) oraz brak środków na usamodzielnienie się (29 proc.) i założenie rodziny (25 proc.) to największe problemy młodych Polaków w percepcji społecznej.

- Powody do wstydu w Polsce - Dokonanie kradzieży (22 proc.), prowadzenie samochodu "na podwójnym gazie" (21 proc.) oraz odbywanie kary w więzieniu (17 proc.) - to są powody do wstydu zdaniem Polaków.

- Kto ma w Polsce najtrudniej? - Zdaniem respondentów grupą społeczną, która obecnie znajduje się w najtrudniejszej sytuacji bytowej, są młodzi ludzie po studiach (39 proc.).

29 kwietnia podsumujemy raport "Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie" tematem zaufania do instytucji. Szczegóły tutaj

Forum: Jaka jest twoja definicja sukcesu?


Dowiedz się więcej na temat: Polacy | Jacy jesteśmy? | Polacy sami o sobie | Homo Homini | badanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama