Reklama

Reklama

Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie

Jak Polacy planują wakacje? Zatrważające wyniki badań

Urlop, słońce i beztroska, czyli jednym słowem wakacje. Jak spędzają je nasi rodacy? Czy wolą wyjeżdżać z rodziną czy samotnie? Jak dużo w nich planuje wyjazd za granicę? Skąd biorą pieniądze na wakacyjne swawole? Na te i na wiele innych pytań odpowiada sondaż IBRiS Homo Homini zrealizowany na zlecenie INTERIA.PL i RMF FM.

W Polsce czy za granicą?

Respondenci odpowiadali na pytanie, czy planują spędzić urlop w kraju, czy też poza jego granicami. Najwięcej, bo 33 proc. odpowiadało, że wakacje spędzi w Polsce, poza swoim miejscem zamieszkania. Drugą najpopularniejszą odpowiedzią było "nigdzie nie wyjeżdżam, spędzam urlop w domu". Aż 28,6 proc. badanych poświęci ten wolny czas na przeprowadzenie zaległego remontu, czytanie książek, czy załatwianie spraw domowych. Aż 20,7 proc. odpowiadało, że w ogóle nie ma w planach żadnego urlopu, a zaledwie 16,3 proc. Polaków planuje udać się na wypoczynek za granicą. Z wyników badań wynika także, że im respondenci są starsi, tym częściej zamierzają spędzać swój urlop w domu lub w ogóle nie planują urlopu. Najwięcej osób, które deklarowały, że mają zamiar wyjechać z Polski było w grupie wiekowej od 18-24 roku życia.

Reklama

W tym miejscu warto także podkreślić, że najwięcej osób wyjeżdżających na wakacje za granicę zamieszkuje metropolie, to aż 30,1 proc. Natomiast najrzadziej są osoby zamieszkujące tereny wiejskie (10,3 proc.). Mieszkańcy dużych miast (40,4 proc.) chcą spędzić swój urlop w Polsce ale poza miejscem swojego zamieszkania. Blisko czterech na dziesięciu pytanych mieszkańców wsi urlop planuje spędzi w domu (37,3 proc.). Natomiast nie planuje w ogóle urlopu prawie co czwarty mieszkaniec dużego miasta i niespełna 24 proc. mieszkańców wsi.

Krótki wypoczynek czy długie lenistwo?

Badani odpowiadali także na pytanie, jak długi urlop mają w planach. Największą popularnością cieszyła się odpowiedź od 8 do 14 dni (49 proc.), niewiele mniej, bo 34,2 proc. ankietowanych odpowiadało, że chce na wakacje przeznaczyć 7 dni urlopu, a 16,8 proc. wskazywało, że ich urlop trwał będzie ponad 14 dni.

Jak wynika z danych najwięcej respondentów w wieku 25 - 34 lat planuje przebywać na urlopie tylko do 7 dni.  Natomiast ponad połowa respondentów w wieku powyżej 65 lat, którzy planują wyjazd na urlop chcą spędzić na nim powyżej 14 dni.

A z kim Polacy najbardziej lubią jeździć na wakacje? Tutaj druzgocącą przewagę ma rodzina, z nią wakacje chce spędzić 63,9 proc. ankietowanych. A co ze znajomymi? Takie towarzystwo na urlop wybiera 14,9 proc. badanych. 11,5 proc. pytanych odpowiadało, że na wakacjach towarzyszyć im będzie ich partner bądź partnerka, 4,7 proc. Polaków spędzi urlop samotnie, a 4,5 proc. badanych zadeklarowało, że na wypoczynek zabierze zarówno rodzinę, jak i znajomych.

Skąd wziąć pieniądze?

Większość badanych myśli o wyjeździe na wakacje przez cały rok i w tym celu odkłada pieniądze. Dlatego aż 57,5 proc. badanych odpowiadało w naszej ankiecie, że wypoczynek sfinansuje z oszczędności. 36,6 proc. ankietowanych swój urlop sfinansuje z bieżących wpływów, 2,5 proc. weźmie na ten cel pożyczkę od znajomych lub rodziny, a 0,8 proc. weźmie kredyt, aby móc wypocząć na wakacjach. 2,6 proc. respondentów miało problem z odpowiedzią na pytanie, skąd weźmie pieniądze, aby sfinansować urlop.

Wakacyjny koszmar

Wakacje najczęściej kojarzą się z relaksem i wypoczynkiem. Niestety, czasem zdarza się, że dzieje się coś niespodziewanego, co potrafi popsuć nasze plany i zniweczyć nasz wypoczynek. Jakie rzeczy Polacy uważają za te najbardziej koszmarne?

Jak się okazuje dla niespełna połowy respondentów najgorszym zdarzeniem podczas wakacyjnego wyjazdu byłaby kradzież dokumentów (47,4 proc.). Zepsucie się samochodu i przeziębienie wskazywał co dziesiąty pytany. Dla 18 proc. żadna ze wskazanych sytuacji nie byłaby najgorsza. Wśród sytuacji, które mogłyby Polakom popsuć humor znalazły się także konieczność szybkiego powrotu do pracy (6,6 proc.) i wciągnięcie karty przez bankomat (2,1 proc.).

Co ciekawe, to mężczyźni częściej niż kobiety wskazują na to, że urlop mógłby popsuć zepsuty samochód (18,3 proc.). Taka sytuacja wydaje się najgorsza dla zaledwie 5 proc. kobiet.

Nie wyobrażam sobie wakacji bez...

No właśnie, bez czego nie wyobrażacie sobie wakacyjnego wypoczynku? Największą popularnością wśród badanych cieszyła się odpowiedź "szczoteczka do zębów" - wskazało na nią aż 79,8 proc. badanych. Z kolei słońce jest niezbędne dla 60 proc. badanych, a (57,6 proc.), nie wyobraża sobie wakacji bez dobrego towarzystwa. Dla niespełna co drugiego respondenta na urlopie niezbędny jest również telefon komórkowy. Natomiast najmniej wskazań otrzymały: komputer (5,1 proc.), telewizor (8,2 proc.), radio (11,6 proc.).

I kolejna ciekawostka: to kobiety bardziej, niż mężczyźni nie mogą sobie wyobrazić wakacji bez zabrania ze sobą na nie szczoteczki do zębów. Po uwzględnieniu płci badanych okazało się, że 87,4 proc. kobiet udzieliło takiej odpowiedzi, a opcję tę wybrało 71,3 proc. mężczyzn.

Niektórym wakacje kojarzą się także z miłością. Wakacyjną miłość przeżył przynajmniej raz w życiu niespełna co drugi respondent. Z kolei ci, którzy deklarują, że na urlop zabierają swoich partnerów przyznają otwarcie, że zdarza im się kłócić z partnerem lub dziećmi, jest to 50,8 proc. badanych.  Dodatkowo 6,5 proc. twierdzi, że zdarza się im to często.

Aktywnie czy leniwie?

Ankietowani najbardziej preferują umiarkowanie aktywny wypoczynek, takiej odpowiedzi udzieliło prawie 45 proc. badanych. Łącznie aktywny wypoczynek preferuje ponad 64 proc. pytanych. Za spokojnym wypoczynkiem opowiedziało się niespełna 35 proc. badanych, w tym 18,6 proc. woli umiarkowanie spokojny wypoczynek.

A jak z wypoczynkiem? Większość pytanych twierdzi, że lubi wypoczywać, odpowiedziało tak ponad 93 proc. Przeciwnego zdania jest niecałe 4 proc. ankietowanych, a nieomal 3 proc. nie ma zdania na ten temat. 

Badanie zrealizowano w całej Polsce w dniach 16.06 - 18.06.2014 r., próba: losowo-kwotowa, operat losowania: baza teleadresowa jednostek będąca powszechnie uznanym spisem zawierającym niezbędne punkty teleadresowe i spełniające następujące metodologicznie konieczne warunki: aktualności, kompletności, wyłączności  i dostępności. N = 1067. Jednostka badania: pełnoletni mieszkańcy Polski. Badanie zrealizowane metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Oprac.: Katarzyna Krawczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama