Reklama

Reklama

Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie

Janusz Czapiński: Zdrowie i pieniądze są dla nas najważniejsze

Po wynikach badania "Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie" widać, że kryzys gospodarczy istnieje bardziej w mediach niż w domach Polaków. Zdrowie własne i najbliższych, dochód oraz praca należą do podstawowych wartości w naszym społeczeństwie i to się nie zmienia od lat - komentuje dla INTERIA.PL psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński.

Janusz Czapiński: - Zdrowie własne i najbliższych, dochód oraz praca należą do podstawowych wartości w życiu Polaków. Oczywiście, w zależności od koniunktury gospodarczej kolejność w tym rankingu może się nieco zmieniać. Jak spada bezrobocie, maleje obawa przed utratą pracy, jak rośnie - ta obawa wzrasta, ale generalnie rzecz biorąc, to jest góra wartości w życiu Polaków i tak jest od lat.

Reklama

- Polacy czują się bezpieczni. Nie było żadnego ataku terrorystycznego ani wojny w Polsce od wielu lat.

- Człowiek prognozuje przyszłość wyciągając wnioski z przeszłości. Jeśli do tej pory nikt nas nie zaatakował, nie ma powodów, dla których miałoby to się stać. Jeśli chodzi o kryzys gospodarczy, to widać, że zdaniem Polaków jest on bardziej w mediach niż w ich domach.

- Niewątpliwie tam, gdzie był atak terrorystyczny, w Londynie czy w Madrycie, to więcej byłoby wskazań na obawę tego typu. Ale generalnie rzecz biorąc wszędzie na świecie dla ludzi najważniejsze jest zdrowie i pieniądze, które pozwalają się utrzymać, a że ich źródłem jest praca, to i najbardziej obawiają się jej utraty. Gdyby zadać to pytanie w innym kraju, nie sądzę, żeby były jakieś zasadnicze różnice w odpowiedziach.

-----

Prof. Janusz Czapiński - psycholog społeczny; wieloletni kierownik badań "Diagnoza społeczna", które są analizą warunków i jakości życia Polaków, redaktor publikacji o tym samym tytule.

Opracowanie: Mateusz Lubiński

Dowiedz się więcej na temat: Janusz Czapiński | Jacy jesteśmy? | Polacy sami o sobie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje