Reklama

Reklama

Internauci i hakerzy przeciwko ustawie ACTA

Protest przeciw ACTA. Manifestanci przed domem premiera

Około 500 osób protestowało we wtorek w Gdańsku przeciwko porozumieniu ACTA. Po pikiecie przed urzędem wojewódzkim większość uczestników demonstracji zorganizowała marsz główną ulicą miasta. Część manifestantów przeszła przed dom premiera w Sopocie. Budynek otoczyło około 200 policjantów.

Protest przed urzędem zorganizowała Brygada Pomorska Obozu Narodowo-Radykalnego. Według organizatorów, w pikiecie wzięło udział kilkadziesiąt osób z tej organizacji. Dołączyło do nich wielu mieszkańców Trójmiasta, którzy odpowiedzieli na apel zamieszczony na jednym z internetowych portali społecznościowych.

Reklama

Pikietujący wykrzykiwali hasła przeciwko ACTA: "Nie dla ACTA", "Precz z cenzurą", "Rząd się sprzedał", "Donald Tusk, ty łotrze, w Trójmieście nikt cię nie poprze". Padały też obraźliwe słowa pod adresem premiera.

Na transparentach widniały napisy, m.in. "ACTA - droga do niewoli, nie poddamy się kontroli" czy "Donald Tusk to Gargamel". Na kilka minut do protestujących dołączył lider Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke.

Po trwającej około godziny pikiecie jej uczestniczy zaczęli maszerować w kierunku Gdańska-Wrzeszcza. Protestujący szli główną arterią Gdańska, powodując prawie kilometrowe korki.

Po mniej więcej godzinie marszu, na wysokości Opery Bałtyckiej, część protestujących odłączyła się od grupy i wsiadła do jadącego w kierunku Sopotu pociągu SKM. Pozostali zeszli na chodnik, którym pomaszerowali dalej - również w kierunku Sopotu. Część z protestujących dotarła wieczorem przed dom premiera. Budynek otoczyło około 200 policjantów.

Czym jest ACTA?

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami, to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.

Do ACTA przystąpiła już UE. By Unia była związana umową po jej stronie brakuje wyłącznie ostatecznej zgody Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w tej sprawie ma nastąpić w pierwszej połowie roku. Rada UE, czyli kraje członkowskie, wyraziła już zgodę w grudniu ubiegłego roku, za polskiej prezydencji.

Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała dokument 26 stycznia. W ramach ratyfikacji mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne.

Treść umowy i brak konsultacji nad jej projektem wywołały protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. Przeciwnicy ACTA wskazują m.in. na artykuł 27 ustęp 4, który - według nich - umożliwia wydanie na żądanie np. organizacji zarządzającej prawami autorskimi, w trybie administracyjnym, a nie sądowym, danych osoby, co do której zachodzi tylko domniemanie naruszenia praw autorskich. Krytykowane jest też to, że w świetle dokumentu posiadaczem prawa jest nie tylko twórca, ale również organizacja zarządzająca prawami.

Organizacje zarządzające prawami autorskimi natomiast, wskazując na przykłady kradzieży własności intelektualnej w internecie, zdecydowanie opowiadają się za przyjęciem ACTA. Argumentują, że umowa zapewni przede wszystkim silniejszą ochronę interesów majątkowych polskich twórców i wydawców poza granicami Unii Europejskiej.

W internetowym referendum w sprawie ACTA na stronach INTERIA.PL wysłaliście już prawie dwa miliony maili do posłów. 97 proc. z nich wzywa naszych parlamentarzystów do nieratyfikowania porozumienia. Prześlij posłom swój głos! TUTAJ!

Dowiedz się więcej na temat: ACTA | Donald Tusk | akcja protestacyjna | Sopot | Gdańsk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje