Reklama

Reklama

Internauci i hakerzy przeciwko ustawie ACTA

Prawie dwa miliony maili w sprawie ACTA!

Już prawie dwa miliony maili do posłów wysłali internauci w ramach referendum zorganizowanego przez portal INTERIA.PL we współpracy z radiem RMF FM. 97 proc. głosów jest przeciwko ratyfikacji ACTA.

W związku z budzącą ogromne poruszenie sprawą podpisania przez polski rząd międzynarodowej umowy ACTA INTERIA.PL - wraz z radiem RMF FM - przygotowała specjalne internetowe referendum.

Reklama

Należy odpowiedzieć na zamieszczone na stronie pytanie: "Czy jesteś za ratyfikowaniem przez Parlament RP porozumienia ACTA?", klikając odpowiednio "Tak" lub "Nie". Wówczas rozwinie się moduł umożliwiający przesłanie odpowiedniej opinii do parlamentarzystów.

Zaczęło się od ataku hakerów na strony rządowe

Bomba z napisem "ACTA" wybuchła w weekend, gdy hakerzy zaatakowali strony rządowe, prezydenta i parlamentu. Odtąd oburzenie na podjęte w zaciszu rządowych gabinetów decyzje rosło z każdą chwilą. Ludzie wyszli na ulice. By władze usłyszały ich głos.

Dzięki referendum możecie nie tylko opowiedzieć się w sprawie ratyfikowania porozumienia ACTA przez Parlament RP, ale także wysłać swoją opinię do parlamentarzystów ze swojego okręgu wyborczego. Rząd kontrowersyjne porozumienie już podpisał, dlatego teraz wszystko zależy właśnie od tego, czy posłowie i senatorowie ratyfikują tę międzynarodową umowę.

Od momentu uruchomienia akcji, czyli od 25 stycznia, cieszy się ono niesłabnącą popularnością. Wysłaliście do posłów już ponad milion maili i wciąż wysyłacie kolejne, pokazując, że możliwości technologiczne naszego portalu dobrze służą tak istotnej i poruszającej ogół społeczeństwa sprawie.

Parlamentarzyści zaskoczeni skalą referendum

Tak wielki odzew zaskoczył przede wszystkim samych zainteresowanych, czyli parlamentarzystów właśnie. Wielu z nich przyznało, że zostało zasypanych mailami.

Emocje i krytykę wobec rządu próbował studzić Jerzy Fedorowicz z PO: - Chociaż myślę, że zbyt wielkiego zagrożenia ze strony porozumienia ACTA nie ma, to jednak bierzemy pod uwagę wszystkie głosy. Czytamy też wszystkie maile. Jestem przekonany, że ewentualną ratyfikację ACTA poprzedzi naprawdę poważna dyskusja publiczna. I wszystko dobrze się skończy.

Ostrożniej wyrażał się Jan Bury z PSL: - Jedna z ciekawszych akcji środowiskowych. Rząd powinien wziąć ją pod uwagę.

Większość posłów opozycji, z którymi udało nam się porozmawiać w Sejmie, solidaryzuje się z akcją, a nawet w ostrych słowach przyłącza się do waszego oburzenia.

- Gratuluję pomysłu INTERIA.PL! Nasz rząd to PZPN-bis, gra na nosie. Ale - prośba - nie hakujcie MŚ, hakujcie na linii ministrowie-rząd. Jestem z wami! - zaapelował w swoim siarczystym stylu Jan Tomaszewski z PiS.

Także jego partyjny kolega, Ryszard Czarnecki, poparł nasze referendum: - To jest przykład akcji społecznego nieposłuszeństwa. Nieprzekonanych nie przekona, ale być może niektórych oświeci... Dostałem 1300-1400 maili w tej sprawie i tylko 1 z nich bronił ACTA. Ta asymetria powinna dać do myślenia. Choćby ministrowi Boniemu, który łgał jak najęty!

Referendum pokazuje możliwości społecznej mobilizacji

Skala protestu, nie tylko w postaci maili, ale także manifestacji ulicznych, zaskoczyła Tadeusza Iwińskiego z SLD. - Ich liczebność pokazuje, jak wiele kardynalnych błędów popełnił rząd. Być może cała ta akcja spowoduje powstanie nowego ruchu społecznego. Referendum zorganizowane przez portal INTERIA.PL jest potrzebne. Dobitnie pokazuje możliwości społecznej mobilizacji.

Na tę samą kwestię zwrócił też uwagę Dariusz Joński (SLD): - Akcja INTERIA.PL pokazuje, jak można szybko powiedzieć zdecydowane "nie" dla "ACTA". To dzwonek ostrzegawczy dla Donalda Tuska.

Niektórzy posłowie, choć już zasypywani mailami, apelowali o więcej. - Wywierajcie nacisk! Piszcie maile! - wzywał Jan Dziedziczak z PiS.

Co do jednego parlamentarzyści zarówno koalicji, jak i opozycji, byli zgodni: "Społeczna akcja INTERIA.PL jest potrzebna".

Pamiętajcie, referendum trwa. Pokażcie posłom, co sądzicie o ACTA! TUTAJ

Podyskutuj na: Forum ACTA

Dowiedz się więcej na temat: referendum | ACTA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje