Reklama

Reklama

Internauci i hakerzy przeciwko ustawie ACTA

Po ataku hakerskim wyłączono rządowy serwer

Rządowy serwer został wyłączony i zabezpieczony. To reakcja na atak hakerów, którzy rano podmienili zawartość głównej witryny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Centrum Informacyjne Rządu napisało w komunikacie, że wyjaśnieniem sprawy zajmują się odpowiednie służby, a serwis rządowy zostanie przeniesiony na inny serwer jeszcze dziś.

Strona internetowa rządu została zaatakowana przez hakerów przedstawiających się jako "Polish underground". Witryna ładowała się, ale zamiast oryginalnych treści, pojawiały się inne - wstawione przez osoby, które dokonały cyberataku. Z tekstu wpisanego przez hakerów wynikało, że sprzeciwiają się oni podpisaniu przez Polskę porozumienia ACTA. Poniżej napisu "Stop ACTA" został zamieszczony dwuminutowy, prześmiewczy filmik, uruchamiający się po załadowaniu strony.

Reklama

Zmiany są również widoczne po wpisaniu w jednej z popularnych wyszukiwarek internetowych hasła "premier". Pojawia się adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z opisem zaczynającym się od zdania "Premier Donald Tusk jest złym człowiekiem!".

Rząd zgodził się na przyjęcie międzynarodowego porozumienia ACTA w sprawie walki z podrabianiem towarów i piractwem 25 listopada, w trybie obiegowym, bez uwag ze strony ministerstw. Także posłowie w czasie posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej 30 sierpnia nie mieli uwag do dokumentu. Dziś jednak w sprawie ACTA premier będzie rozmawiał z ministrami.

Na wydarzenia zareagował rzecznik praw obywatelskich, który podjął z urzędu sprawę braku konsultacji społecznych przy przyjmowaniu przez Polskę międzynarodowych zobowiązań mogących mieć wpływ na ograniczenie prywatności i wolności słowa obywateli w przestrzeni Internetu.

Wczoraj grupa określająca się jako Anonymous, twierdząca, że jest odpowiedzialna za wcześniejszy paraliż rządowych stron internetowych, poinformowała za pośrednictwem serwisu Twitter, iż wstrzymuje swoje działania. Na koncie AnonymousWiki napisano, że grupa oczekuje na wynik rozmów między ministrem cyfryzacji Michałem Bonim a Donaldem Tuskiem w sprawie ACTA.

Tymczasem autorzy dzisiejszego ataku hakerskiego zdecydowanie odcinają się od Anonymous, pisząc, że "to dzieci, które chciały się pobawić w hakerów".

Rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski powiedział, że do KGP nie wpłynęło dotąd jakiekolwiek zawiadomienie o zagrożeniu atakami hakerskimi, a sprawą ataku na stronę rządową zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Pracownica biura prasowego ABW nie odpowiedziała na pytanie, czy agencja prowadzi dochodzenie w tej sprawie, i czy podejmuje jakiekolwiek działania aby przeciwdziałać ewentualnym próbom blokowania stron innych instytucji publicznych. Pracownica biura prasowego ABW powiedziała, że Agencja nie udzieliła żadnych komentarzy w tej sprawie.

W sprawie porozumienia ACTA i blokowania internetowych stron rządu premier Donald Tusk rozmawia obecnie z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim, ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim oraz ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Zobacz film umieszczony na stronie premiera przez hakerów:

Wszystko o ACTA - dowiedz się więcej

Śledź konto twitterowe grupy Anonymous

Forum: ACTA i ataki hakerów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy