Reklama

Reklama

Zatonął statek z migrantami. Dziesiątki zaginionych

Na Morzu Śródziemnym, niedaleko wybrzeży Libii, zatonął w piątek statek z migrantami. Włoska straż przybrzeżna apeluje do będących w okolicy jednostek o udzielenie pomocy "350 osobom znajdującym się w wodzie". Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych. Zwłoki co najmniej 45 osób wyłowił włoski okręt Vega.

Dotychczas uratowano 135 osób.

To trzeci taki wypadek na Morzu Śródziemnym w ciągu ostatnich dni. W środę w wyniku zatonięcia przeładowanego ludźmi statku rybackiego zginęło co najmniej pięć osób, a ok. 100 uznano za zaginione. W czwartek kolejny wypadek łodzi doprowadził do śmierci 20-30 migrantów.

Według agencji Reutera w tym tygodniu u wybrzeży Libii uratowano ponad 14 tys. migrantów. Z Libii uchodźcy przybywają falami - po okresach, gdy ich napływ maleje, następuje czas, w którym w podróż do Włoch wybierają się masowo, gdy morze jest spokojne. Choć w ostatnim tygodniu napływ ten znacząco wzrósł, liczba migrantów zarejestrowana od początku roku jest nieco niższa w porównaniu do tego samego okresu w ostatnich dwóch latach.

Według opublikowanych w środę danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców do samych Włoch od początku roku dotarło blisko 38 tys. migrantów. W tym samym czasie - jak poinformowała we wtorek Organizacja ds. Migracji - 1370 migrantów straciło życie, próbując dostać się do Europy przez Morze Śródziemne; to o 24 proc. mniej niż w tym samym okresie roku 2015.

Dowiedz się więcej na temat: uchodźcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje