Reklama

Reklama

Włochy: Statek z migrantami bez zezwolenia wpłynął do portu na Lampedusie

Kapitan statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z 40 migrantami, który w nocy z piątku na sobotę wpłynął do portu na Lampedusie po dniach próby sił z władzami Włoch i nie mając ich zgody, została aresztowana - podały media. Grozi jej do 10 lat więzieni

W nocy, po trzech dniach oczekiwania niedaleko wyspy i po ponad dwóch tygodniach żeglugi i postoju na morzu z uratowanymi migrantami, jednostka niemieckiej organizacji pozarządowej pod banderą Holandii łamiąc zakaz i nie reagując na próby zatrzymania, zawinęła na Lampedusę. Organizacja pozarządowa wytłumaczyła tę decyzję kryzysową sytuacją na pokładzie.

Reklama

Tuż przed wpłynięciem statku do portu organizacja poinformowała na Twitterze: "Dosyć. W tym momencie Sea Watch 3 wpływa do portu na Lampedusie. Minęło prawie 60 godzin, odkąd ogłosiliśmy stan kryzysowy".

"Nikt nie posłuchał. Nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności. Po raz kolejny do nas, do kapitan Caroli Rackete i jej załogi należy zadanie zawiezienia 40 ludzi w bezpieczne miejsce" - napisała organizacja pozarządowa. Wcześniej alarmowała ona, że 40 migrantów przebywających na pokładzie od ponad dwóch tygodni jest u kresu sił.

Brak zgody na wpłynięcie do portu

Kapitan Rackete , jak się podkreśla, postanowiła wpłynąć do portu mimo braku zgody jego władz. Wpuszczenia jednostki zabronił szef MSW Matteo Salvini zgodnie z linią jego polityki migracyjnej, w ramach której zamknął wszystkie porty dla statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów na morzu. Salvini domaga się rozlokowania tych ludzi w innych krajach UE i zarzuca jej bezczynność w sprawach migracji, NGO-wspieranie przemytu ludzi.

Kiedy statek zbliżał się do portu, próbowała go zatrzymać łodź patrolowa włoskiej Gwardii Finansowej, ale potem wycofała się.

Na nabrzeżu na Lampedusie wpłynięciu jednostki towarzyszyły odgłosy aplauzu oraz protestów przeciwko jej obecności. Zebrali się tam zarówno zwolennicy organizacji pozarządowej , którzy wyrażali uznanie dla kapitan, jak i przeciwnicy Sea Watch 3 na czele z wiceburmistrz Lampedusy Angela Maraventano, która powiedziała: "To hańba. Tutaj nie można przypłynąć i robić tego, co się chce, nie przybywajcie na naszą wyspę".

Wiceburmistrz zwróciła się do policji: "Pozwólcie zejść uchodźcom z pokładu i aresztujcie wszystkich".

Areszt dla kapitan Sea-Watch 3

Kiedy statek zacumował, na pokład natychmiast weszli funkcjonariusze Gwardii Finansowej i zatrzymali 31-letnią kapitan Carolę Rackete, pochodzącą z Niemiec, a potem zawieźli ją do koszar. Stamtąd napłynęła później informacja, że została ona aresztowana. Wcześniej prokuratura objęła ją śledztwem w sprawie wspierania nielegalnej imigracji i niewykonania rozkazu.

Według mediów kobiecie postawiono zarzuty złamania kodeksu morskiego; stawiania oporu i użycia przemocy wobec statku wojskowego. Grozi za to kara od 3 do 10 lat więzienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje