Reklama

Reklama

Włochy: Migranci ze statku Ocean Viking znajdą schronienie w krajach UE

82 migrantów pozostających na pokładzie statku Ocean Viking, należącego do organizacji SOS Mediterranee i Lekarze bez Granic, znajdzie schronienie w różnych krajach Unii Europejskiej - ogłosił w czwartek rząd włoski w komunikacie.

Urząd premiera poinformował, że "Europa żywo zareagowała w sprawie statku Ocean Viking i uruchomienia w ostatnich godzinach przez Włochy mechanizmu redystrybucji migrantów". "Pozytywny odzew ze strony kilku krajów UE pozwoli na właściwe i szybkie rozwiązanie problemu" - dodał.

Rząd koalicji Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej, którym kieruje premier Giuseppe Conte, nie podał na razie innych szczegółów, nie wymienił też krajów, które pozytywnie odpowiedziały na jego apel.

Uratowano 82 migrantów

Ocean Viking uratował 8 września na Morzu Śródziemnym 50 osób, a dwa dni później zabrał ze statku żaglowego, który nie był w stanie płynąć dłużej ze zbyt dużym obciążeniem, jeszcze 34 migrantów.

Reklama

Obecnie na pokładzie jednostki, po wysadzeniu na ląd na Malcie kobiety w dziewiątym miesiącu ciąży i jej męża, znajduje się 82 migrantów.

Premier Conte, który przebywa w Brukseli, gdzie spotyka się z szefami instytucji unijnych, ogłosił, że zamierza za pomocą podejmowanych na wielu szczeblach "działań strukturalnych, a nie doraźnych" dążyć do zawarcia europejskiego paktu w sprawie automatycznego mechanizmu redystrybucji migrantów płynących Morzem Śródziemnym do Europy.

Pływający pod norweską banderą Ocean Viking w sierpniu tego roku przez dwa tygodnie pozostawał na morzu z 356 migrantami na pokładzie, których podjął w toku kilku operacji ratowniczych. Jego prośby o przybicie do Włoch pozostały bez odpowiedzi, w końcu zawinął do portu na Malcie. Migranci zostali rozmieszczeni za zgodą rządów w sześciu krajach europejskich.

Lekarze bez Granic zwrócili się wówczas do UE o zielone światło w sprawie uruchomienia stałego systemu ratowania migrantów zagrożonych na morzu zamiast zawierania jednorazowych porozumień dotyczących konkretnych przypadków i sytuacji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy