Reklama

Reklama

Węgry: Parlament obciął świadczenia dla uchodźców

​Parlament węgierski przyjął we wtorek nowelizację ustawy o administracji socjalnej, zgodnie z którą świadczenia przysługujące osobom ubiegającym się o azyl i objętym ochroną międzynarodową zostaną stopniowo obcięte.

Parlament zdecydował o zniesieniu od 1 czerwca instytucji umowy integracyjnej, w której azylant lub osoba objęta ochroną międzynarodową zobowiązywała się do spełnienia konkretnych warunków, w zamian za co przez dwa lata miała prawo do wsparcia integracyjnego.

Jak podkreślono, w związku z tym osoby objęte ochroną międzynarodową, np. uchodźcy, będą otrzymywać coraz niższe wsparcie integracyjne, które jednak będzie wyższe od świadczeń socjalnych przysługujących obywatelom węgierskim.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami uchodźcy zamiast obecnych dwóch miesięcy będą mieli prawo do przebywania w ośrodkach przyjmujących tylko przez miesiąc.

Reklama

Zaostrzono również przepisy dotyczące ubiegania się o zezwolenie na pobyt - podała agencja MTI. W uzasadnieniu podkreślono, że obecnie często zabiegają o nie osoby, które chcą jedynie uniknąć wydalenia.

Zgodnie z nowelizacją będzie można zatrzymać osobę przejętą przez węgierskie władze na mocy rozporządzenia dublińskiego (zgodnie z którym za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada państwo, w którym uchodźca przekroczył granicę UE), jeśli w państwie przekazującym ubiegała się o azyl, a na Węgrzech nie.

Według obrońców praw człowieka przyjęte zmiany mają zniechęcić uchodźców do ubiegania się o azyl na Węgrzech.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje