Reklama

Reklama

​Węgry: Imigranci z ośrodka w Kiskunhalas znów protestują

Nielegalni imigranci z zamkniętego ośrodka w węgierskiej miejscowości Kiskunhalas przy granicy z Serbią kontynuowali w czwartek protest, domagając się przeniesienia do otwartego ośrodka i szybszego załatwiania ich spraw - poinformowała węgierska telewizja M1.

Skupieni w grupy imigranci, podobnie jak w środę, skandowali słowo "Freedom" (ang. wolność), a wokół ośrodka znajdowała się większa niż zazwyczaj liczba policjantów.

Przedstawiciel imigrantów przekazał w środę pracownikom Urzędu ds. Imigracji i Obywatelstwa (BAH) petycję, podpisaną przez około 300 spośród 484 mieszkańców ośrodka, której sygnatariusze skarżą się na "zamknięcie i powolne załatwianie spraw". Wezwał też mieszkańców ośrodka do marszu na Budapeszt. Pod wieczór nastroje w ośrodku jednak się uspokoiły.

Reklama

Doradca premiera Węgier Viktora Orbana do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi powiedział w środę w telewizji M1, że nie ma możliwości umieszczenia imigrantów z Kiskunhalas w otwartych obozach ani zmiany przewidzianych w przepisach terminów procedur pod ich naciskiem.

Zaznaczył, że w zamkniętych ośrodkach umieszcza się osoby, które zostały skazane przez sąd za nielegalne przekroczenie granicy lub inne wykroczenia, ale które złożyły wniosek o azyl w celu uniknięcia deportacji.

Zapewnił, że personel ośrodka robi wszystko, co możliwe, na rzecz imigrantów i mają oni zapewnione odpowiednie zaopatrzenie oraz nocleg.

Bakondi przypomniał, że do podobnego zaognienia sytuacji doszło w Kiskunhalas już wcześniej. Imigranci rzucali wówczas w policjantów kamieniami, ale wtedy w akcji uczestniczyło ich znacznie mniej.

Telewizja M1 podała, że czwartek jest już trzecim dniem, gdy w Kiskunhalas dochodzi do incydentów - we wtorek afgański migrant odgryzł tam kawałek ucha innemu mieszkańcowi ośrodka.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy