Reklama

Reklama

W Europie stanął kolejny płot na granicy

Macedonia zakończyła budowę ogrodzenia na granicy z Grecją. Metalowe ogrodzenie z drutu kolczastego ma długość trzech kilometrów i jest wysokie na prawie trzy metry. Płot zbudowano w pobliżu przejścia granicznego Gevgelija-Idomeni na głównym szlaku komunikacyjnym z Salonik do Skopje.

Przedstawiciele macedońskich władz nie wykluczają, że w przyszłości podobne ogrodzenie zostanie postawione w innych miejscach na granicy. Macedońscy żołnierze budowę ogrodzenia rozpoczęli w minioną sobotę. Doszło wtedy do starć między policją i imigrantami. Rannych zostało 18 macedońskich funkcjonariuszy. 

Rzecznik rządu Macedonii Aleksandar Georgijev mówił w sobotę, że granica z Grecją pozostaje otwarta. Podkreślił, że wszystkie osoby, które uciekają z obszarów dotkniętych wojną, nadal będą wpuszczane do tego kraju. Dodał, że ogrodzenie na granicy z Grecją ma usprawnić i skierować przepływ ludzi do specjalnie przygotowanych miejsc, gdzie jest prowadzona rejestracja i udzielana pomoc humanitarna. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko zagrożenia. 

Reklama

Macedonia - podobnie jak Słowenia, Chorwacja i Serbia - od 18 listopada przepuszcza przez granicę tylko uchodźców z Syrii, Afganistanu i Iraku. Osoby innych narodowości są uznawane za imigrantów ekonomicznych i nie mają obecnie szans na przekroczenie granicy.

Około tysiąca osób, w większości z Maroka, Bangladeszu, Iranu i Pakistanu, koczuje po greckiej stronie granicy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy