Reklama

Reklama

USA przyspieszą przyjmowanie uchodźców

Stany Zjednoczone przyspieszą proces przyjmowania uchodźców z Syrii. Na razie schronienie w USA znalazło niespełna półtora tysiąca Syryjczyków. To zaledwie 15 procent z obiecanych przez prezydenta Baracka Obamę 10 tysięcy.

W październiku Barack Obama obiecał, że Stany Zjednoczone przyjmą tylu Syryjczyków do końca obecnego roku budżetowego, który mija 30 września. Aby prezydent USA mógł wywiązać się z obietnicy, przez najbliższe pół roku Amerykanie muszą przyjmować ponad 350 uchodźców tygodniowo.

By przyspieszyć ten proces, otworzyli w Jordanii specjalne biuro, które zajmuje się przeprowadzaniem wywiadów z uchodźcami i sprawdzaniem ich przeszłości. Dzięki temu czas "prześwietlania" Syryjczyków został skrócony z 18 do 3 miesięcy.

Reklama

Sprawa przyjmowania uchodźców z Syrii jest w USA przedmiotem politycznego sporu. Walczący o nominację republikanów Donald Trump nie tylko krytykuje plan Baracka Obamy, ale także nawołuje do wprowadzania czasowego zakazu wjazdu do kraju muzułmanów.

Hillary Clinton i Bernie Sanders twierdzą, że USA powinny przyjąć więcej uchodźców. Sąsiednia Kanada, która ma zaledwie 35 milionów mieszkańców, przyjęła już 25 tysięcy Syryjczyków i planuje do końca roku przyjąć drugie tyle.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje