Reklama

USA określiły porozumienie UE-Turcja jako "ważny krok"

Departament Stanu USA określił w piątek porozumienie UE-Turcja mające na celu wstrzymanie nielegalnej migracji jako "ważny krok". Zadeklarowano też, że Waszyngton jest gotów zwiększyć pomoc dla krajów dotkniętych masowym napływem uchodźców.

W oświadczeniu Departamentu Stanu oceniono pozytywnie "język porozumienia, które podkreśla, że wszyscy uchodźcy zasługują na ochronę oraz to, że porozumienie będzie realizowane z pełnym poszanowaniem prawa UE i prawa międzynarodowego".

Unia Europejska i Turcja uzgodniły w piątek w Brukseli porozumienie, które ma pomóc zahamować falę migracyjną do Europy.

Zgodnie z porozumieniem Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich imigrantów, którzy od 20 marca, czyli od najbliższej niedzieli, przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian UE ma wkrótce rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę.

To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy