Reklama

Reklama

UNHCR spodziewa się 248 tys. migrantów na szlaku turecko-greckim

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) spodziewa się 248 tys. migrantów, którzy przybędą w tym roku do UE szlakiem przez Turcję i Grecję - głosi poniedziałkowy raport. Prognoza ta obejmuje 156 tys. już przybyłych migrantów.

Prognoza UNHCR z początku roku głosiła, że do UE przybędzie z tego kierunku nawet milion migrantów.

Opublikowany w poniedziałek w Genewie raport nie obejmuje kierunku libijsko-włoskiego, którym próbuje się przedostać do UE coraz więcej migrantów.

Zamknięcie granic przez niektóre bałkańskie państwa i porozumienie między Turcją a Unią Europejską przyczyniły się do znacznego ograniczenia w tym roku liczby migrantów próbujących dostać się do UE. W 2015 roku na kontynent dotarł milion migrantów i uchodźców, z których większość uciekała przed wojnami i biedą na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Reklama

Porozumienie UE-Turcja przewiduje odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji począwszy od 20 marca. Porozumienie stanowi, że UE ma przejmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. Bruksela obiecała Ankarze pomoc finansową na imigrantów w wysokości 6 mld euro.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy