Reklama

Reklama

Ukraińcy przemycali uchodźców. "Żałosne i ohydne"

Włoskie siły bezpieczeństwa zatrzymały dwóch Ukraińców podejrzanych o przemyt drogą morską Syryjczyków - podała w piątek agencja Reutera powołując się na komunikat włoskiej Gwardii Finansowej. Wszczęto śledztwo w tej sprawie.

W wydanym oświadczeniu poinformowano, że zatrzymani w czwartek mężczyźni wysadzili na plaży w Kalabrii 16 migrantów i próbowali uciec na wody międzynarodowe. Służbom włoskim udało się dogonić 10-metrową łódź i zatrzymać podejrzanych, których następnie przewieziono do aresztu w celu dokonania identyfikacji przez migrantów.

Przetransportowana na plażę grupa składała się z dwojga dzieci, sześciu kobiet i ośmiu mężczyzn, którzy podawali się za Syryjczyków. Zeznali, że przybyli do Włoch z Turcji. "Trwa śledztwo, które ma zidentyfikować organizację, która czerpała systematyczne zyski w ten ohydny i żałosny sposób" - napisano w komunikacie Gwardii Finansowej.

Reklama

Reuters przypomina, że w tym roku drogą morską dotarło do Włoch już prawie 50 tys. migrantów. Większość z nich pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej.

UE prowadzi od lata 2015 roku na Morzu Śródziemnym misję wojskową, której celem jest zwalczanie przemytników na tym akwenie. Unijne okręty operują na wodach międzynarodowych. Dotychczas główną zasługą operacji jest jednak to, że uratowała kilkanaście tysięcy rozbitków. Kilkadziesiąt osób aresztowano pod zarzutem udziału w przemycie ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy