Reklama

Reklama

Uchodźcy w Europie: To pierwszy taki przypadek

Łodzie ze 140 migrantami dotarły do brytyjskiej bazy wojskowej na Cyprze. To pierwszy przypadek przypłynięcia uchodźców na terytorium Wielkiej Brytanii, bo taki status posiada baza w Akrotiri.

Cztery łodzie ze 140 migrantami przypłynęły do bazy RAF w Akrotiri na Cyprze - podało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. Wśród uchodźców są dzieci. Jest to pierwszy przypadek od początku kryzysu, gdy migranci przypłynęli na terytorium brytyjskie.

Rzecznik bazy RAF, znajdującej się na południowym wybrzeżu Cypru, skąd startują brytyjskie samoloty przeprowadzające ataki na dżihadystów z Państwa Islamskiego w Iraku, powiedział, że na razie nie ustalono skąd pochodzą imigranci.

Brytyjski resort obrony poinformował z kolei, że łodzie z imigrantami przypłynęły na cypryjską wyspę w środę rano.

Reklama

Jak zauważa BBC w przeciwieństwie do wielu greckich i włoskich wysp Cypr, będący członek Unii Europejskiej, nie odnotowuje znacznego napływu uchodźców.

Według biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) łącznie w tym roku przez Morze Śródziemne do Europy przedostało się ponad 643 tys. ludzi z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, a po drodze 3135 zmarło.

Większość, w tym Syryjczycy, Irakijczycy i Erytrejczycy, uciekała przed wojną i prześladowaniami.

Akrotiri to brytyjska suwerenna baza wojskowa utworzona w 1960 roku na mocy traktatu ustanawiającego Republikę Cypryjską. Oficjalnie posiada status terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii, na którym stacjonuje ok. 1300 brytyjskich żołnierzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje