Reklama

Reklama

Turcja ponawia groźbę wobec Europy ws. porozumienia dotyczącego migrantów

Turcja zawiesi porozumienie w sprawie migrantów z Unią Europejską, jeśli Bruksela nie zniesie wiz dla obywateli tego kraju. Poinformował o tym turecki minister spraw zagranicznych. Tym samym Ankara po raz kolejny grozi, że wycofa się z umowy z Brukselą, jeśli Unia nie wywiąże się z wcześniejszych obietnic.

Minister Mevlut Cavusoglu mówił w państwowej telewizji TRT, że zawarta w marcu umowa Ankary z Brukselą zostanie zawieszona, jeśli Turcy nie będą mogli swobodnie podróżować do krajów Unii. Zniesienie wiz jest jednym z warunków zapisanych w porozumieniu z krajami Wspólnoty.

W zamian za zmiany w przepisach oraz pomoc w wysokości 6 miliardów euro, Ankara zobowiązywała się przyjmować migrantów, którzy nielegalnie przedostali się z Turcji do Grecji. Według dokumentu z marca, zniesienie wiz miałoby wejść w życie w lipcu tego roku.

Reklama

Nie po raz pierwszy Ankara grozi Unii zawieszeniem podpisanej wcześniej umowy. Podobne sygnały wysyłał w ostatnich tygodniach prezydent Recep Erdogan. Polityk, który uważany jest za najbardziej wpływową osobę w kraju, znany jest z coraz większej niechęci do Europy.

Szef tureckiej dyplomacji mówił dzisiaj w telewizji TRT także o ostatniej uchwale niemieckiego parlamentu, uznającej masakrę Ormian z 1915 roku za ludobójstwo. Polityk podkreślił, że taki dokument stoi w sprzeczności z linią przyjętą przez Europę wobec Ankary.

Turcja od lat sprzeciwia się uznaniu masakry dokonanej przez imperium ottomańskie za zbrodnię.

Reklama

Reklama

Reklama