Reklama

Reklama

Szef MSZ: Integralność Grupy Wyszehradzkiej nie została podważona

Decyzja Polski o poparciu we wtorek unijnej decyzji o podziale migrantów między kraje członkowskie UE nie naruszyła integralności Grupy Wyszehradzkiej - powiedział w czwartek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Pozostałe kraje Grupy, czyli Czechy, Słowacja i Węgry, głosowały przeciwko podziałowi kwot migrantów napływających do Grecji i Włoch z biedniejszych albo ogarniętych wojną krajów, ale zostały przegłosowane.

Zdaniem Szijjarto, Grupa Wyszehradzka składa się z suwerennych krajów, które mogą w ważnych sprawach podejmować odmienne decyzje, kierując się różnymi okolicznościami.

Cytowany przez agencję MTI minister dodał, że w projekcie podziału kwot mogły zostać wprowadzone zmiany, które skłoniły Polskę do przyłączenia się w głosowaniu do ostatecznej decyzji.

Reklama

Szijjarto był również pytany o wypowiedź premiera Viktora Orbana o tym, że Węgry będą musiały przemyśleć przepuszczanie przez swoje terytorium migrantów w kierunku Austrii i Niemiec. Minister odpowiedział, że Węgry wypełniają obowiązki wynikające z traktatu z Schengen i chronią swoją część zewnętrznej granicy Unii Europejskiej; tymczasem właśnie za to były krytykowane, kiedy wybudowały ogrodzenie na granicy z Serbią.

Rekordowa liczba ponad 10 tys. migrantów napłynęła w środę na Węgry - poinformowała w czwartek tamtejsza policja. Większość uchodźców i imigrantów przybyła z Chorwacji i zmierza dalej, przez Austrię do Niemiec.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy