Reklama

Reklama

Szczyt UE poparł plan współpracy z Turcją dot. uchodźców

​Przywódcy unijni poparli na czwartkowym szczycie wynegocjowany przez KE plan współpracy UE z Turcją, który ma pomóc zahamować napływ uchodźców do UE. Ankara w zamian za współpracę ma otrzymać dodatkowe środki oraz przyspieszenie liberalizacji wizowej.

- Pozwólcie, że wyrażę ostrożny optymizm, chciałem podkreślić słowo ostrożny. Dziś liderzy podjęli ważne decyzje, które pomogą zabezpieczyć zewnętrze granice UE. Powitaliśmy wspólny unijno-turecki plan działań, który ma pozwolić poradzić nam sobie z kryzysem migracyjnym - powiedział na konferencji prasowej po szczycie szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

UE przyspieszy proces liberalizacji wizowej dla Turcji, ale nie odstąpi od podstawowych kryteriów w tej sprawie - oświadczył  z kolei szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

- Zgodziliśmy wraz z naszymi tureckimi partnerami, że proces liberalizacji wizowej będzie przyspieszony. Nie oznacza to, że odsuniemy na bok nasze podstawowe kryteria  - powiedział w nocy z czwartku na piątek Juncker.

Reklama

Zapowiedział, że KE oceni proces dotyczący wypełniania przez Turcję kryteriów związanych z liberalizacją wizową na wiosnę 2016 r.

Turecki premier Ahmet Davutoglu ogłosił wcześniej, że zaproponował UE zawarcie porozumienia w sprawie liberalizacji wizowej do połowy 2016 r., zamiast, jak planowano, w 2017 r. Rozmowy w tej sprawie toczą się od 2013 r.

Negocjacje z Turcją, którą Unia chce nakłonić do skuteczniejszych działań w celu zahamowania fali uchodźców, skończyły się kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu. Plan mówi m.in. o zmobilizowaniu przez UE dodatkowych znaczących środków na wsparcie Turcji (poza funduszami przedakcesyjnymi dla tego kraju), ale nie podaje żadnej konkretnej kwoty. Turcja jest głównym krajem tranzytowym dla uciekinierów z Syrii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje