Reklama

Reklama

Szantażują Słowację w sprawie pozwu dotyczącego kwot

Frakcja socjalistów w Parlamencie Europejskim grozi zawieszeniem członkostwa słowackiej partii Smer. To reakcja na decyzję rządu Roberta Fico o złożeniu przez Słowację pozwu do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie przyjmowania imigrantów przez poszczególne kraje.

Władzom frakcji socjalistów nie podoba się fakt, że Słowacja chce złożyć do Trybunału w Luksemburgu pozew przeciwko ubiegłotygodniowej decyzji ministrów spraw wewnętrznych krajów Unii, dotyczącej obowiązkowego rozdzielenia imigrantów między wszystkie państwa członkowskie.

Dlatego lider socjalistów Gianni Pittella zagroził Robertowi Fico, że jeśli jego rząd rzeczywiście pozew złoży, to członkostwo partii Smer we frakcji zostanie zawieszone. Pojawiły się również dwa inne warunki. Słowacki premier powinien zdystansować się od krytycznych wypowiedzi pod adresem muzułmanów i Romów oraz bronić socjaldemokratycznych wartości i zasad.

Reklama

Z jednej strony, Robert Fico nie ma zamiaru rezygnować ze swojej dotychczasowej polityki migracyjnej. Wyrazem tego jest fakt, że rząd oficjalnie zdecydował o podaniu do Trybunału w Luksemburgu pozwu przeciwko decyzji ministrów spraw wewnętrznych krajów Unii dotyczącej kwot.

Z drugiej strony, leży mu na sercu miejsce jego partii w Parlamencie Europejskim. Dlatego w poniedziałek uda się do Strasburga, gdzie odbędzie rozmowy na ten temat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy