Reklama

Reklama

Serbia boi się nowej fali uchodźców

Serbski premier Aleksandar Vuczić wyraził w piątek obawę, że od wiosny znów zaczną się przemarsze siedmiu tysięcy uchodźców z Bliskiego Wschodu dziennie przez Serbię. Zwrócił się do UE o znalezienie wspólnej odpowiedzi, jak zaradzić kryzysowi.

Szef serbskiego rządu po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christosem Stylianidesem powiedział, że chciałby, aby "dzięki pomocy Unii Europejskiej nie powtórzyła się sytuacja, w której od marca lub kwietnia siedem do ośmiu tysięcy uchodźców dziennie przemierza nasz kraj".

Vuczić dodał, że tylko w czwartek, w pełni zimy, przez Serbię przeszło znowu prawie 2 900 uchodźców i że każdego dnia jest ich prawie dwa i pół tysiąca.

"Największym problemem byłoby dla nas, gdyby nie doszło do ustalenia wspólnej unijnej polityki w kwestii uchodźców. Jestem przeciwny jednostronnym zmianom politycznym w poszczególnych krajach" - podkreślił serbski premier.

Reklama

Stylianides oświadczył, że wspólnota międzynarodowa jest obecnie "bardziej konsekwentna" w zarządzaniu kryzysem. "Nie jestem naiwny, ale dostrzegam pewne pozytywne sygnały" - podkreślił komisarz i zapewnił, że "istnieje wola polityczna sięgnięcia do przyczyn kryzysu i rozwiązania go".

Dodał, że Unia Europejska zrobiła wiele w tym kierunku; ma pola współdziałania z Turcją oraz z Jordanią i Libanem, trzema krajami, które przyjęły najwięcej syryjskich uchodźców.

Trasa bałkańska, która przemierzają codziennie tysiące uchodźców z Biskiego Wschodu, zwłaszcza Syryjczyków, Irakijczyków i Afgańczyków, zaczyna się na wybrzeżach Grecji, na styku z Turcją i prowadzi przez Macedonię, Serbię, Chorwację i Słowenię - do Austrii i Niemiec. Te dwa ostatnie kraje oraz Szwecja to upragniony cel wędrówki większości uchodźców.

Przez Serbię przewędrowało od czerwca ub. roku ponad 600 000 uchodźców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy