Reklama

Reklama

​"Rzeczpospolita": Polska może stracić miliardy za nieprzyjęcie uchodźców

Utrata przez Polskę miliardów euro z funduszy UE za nieprzyjęcie uchodźców jest coraz bardziej realna - informuje na pierwszej stronie "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", Grecja i Włochy otwarcie grożą, że zawetują wypłacenie unijnych funduszy krajom, które nie chcą przyjąć uchodźców.

Grecja i Włochy to kraje najbardziej dotknięte kryzysem migracyjnym. Z kolei Polska jest największym beneficjentem funduszy strukturalnych. Nasz kraj otrzymuje ok. 10 mld euro rocznie.

W ramach uzgodnionego przez UE programu relokacji Polska zobowiązała się przyjąć 7 tys. uchodźców, jednak do tej pory tego nie uczyniła. Greckie i włoskie władze nie zamierzają odpuścić.

"Jeśli jakiś kraj nie chce przestrzegać porozumienia, dobrym rozwiązaniem będzie pozbawienie go funduszy strukturalnych albo przynajmniej ich ograniczenie. Umów należy dotrzymywać" - powiedział premier Grecji Aleksis Cipras.

Reklama

"Dzieje wielkiego polskiego narodu są nierozerwalnie związane z uchodźstwem, bo żaden kraj w Europie nie cierpiał tak wiele. Ale można odnieść wrażenie, że Polska zapomina o lekcjach własnej historii" - to z kolei wypowiedź Dimitrisa Awrampopulosa, komisarza UE ds. migracji.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy