Reklama

Reklama

​"Rzeczpospolita": Polska ma przyjąć 1800 dodatkowych uchodźców

Jak informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita", Bruksela przygotowuje decyzję o przesiedleniu kolejnych 23 tys. uchodźców ze Szwecji do innych krajów UE. Według tego programu, Polska miałaby przyjąć 1800 dodatkowych osób - pisze gazeta.

Z informacji, do których dotarła "Rz", propozycja o dodatkowych przesiedleniach ma być ogłoszona za tydzień.

Powodem takiego stanu rzeczy jest trudna sytuacja, w jakiej znalazła się Szwecja. Jest to, obok Niemiec, kraj najbardziej dotknięty napływem imigrantów.

"Komisja Europejska dostała prośbę Szwecji o relokację i pracuje teraz nad szczegółami propozycji" - powiedziała "Rz" Tove Ernst, rzeczniczka KE.

Ta sama metoda podziału

Jak dowiedziała się gazeta, w przypadku Szwecji, KE zastosuje taką sama metodę podziału uchodźców jak wcześniej, gdy decydowano o przesiedleniach uchodźców z Włoch i Grecji. Oznacza to, że Polska musiałaby przyjąć ok. 1800 dodatkowych osób.

Reklama

"Propozycja KE bez wątpienia spowoduje podział w UE" - przewiduje "Rz". W poprzednim głosowaniu, przeciw obowiązkowym kwotom podziału były Węgry, Czechy, Słowacja i Rumunia, a Finlandia wstrzymała się od głosu. Bruksela uważa, że ma prawo przygotować taką propozycje, ponieważ większość krajów UE wyraziła zgodę na obowiązkowe podziały.

"Rz": System nie funkcjonuje

Jak zauważa gazeta, system podziału uchodźców działa źle. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że Grecja nie radzi sobie z rejestrowaniem przybyłych. Szwecja, jak pisze "Rz" to kraj "wydolny administracyjnie", który będzie wysyłał zarejestrowane i sprawdzone osoby.

"Szwecja przetestuje chęci państw przyjmujących" - mówi gazecie unijny dyplomata.

Do tej pory legalnie rozlokowano 130 uchodźców wysłanych przez Włochy i 30 wysłanych przez Grecję. Przyjęły ich Finlandia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Hiszpania i Szwecja. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy