Reklama

Reklama

​Rekordowa liczna utonięć wśród migrantów

Do UE w tym roku przybyło do czerwca 204 tys. migrantów. Zanotowano rekordową liczbę utonięć - 2 510, w tym w zeszłym tygodniu 880, podczas gdy w analogicznym okresie ub.r. utonęło 1 855 migrantów - podała we wtorek w Genewie agenda ONZ ds. uchodźców.

Rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) William Spindler na konferencji prasowej powtórzył apel do Unii Europejskiej, aby zezwoliła na więcej możliwości legalnego przybywania uchodźców. Powiedział, że to wstyd, by cały blok relokował mniej niż 2 tys. migrantów w ramach ogłoszonego w zeszłym roku planu relokacji 160 tys. w unijnych krajach.   

Z około 204 tys. migrantów i uchodźców, którzy przybyli do UE w tym roku, trzy czwarte to Syryjczycy i Afgańczycy. Od końca marca ich napływ do Grecji osłabł dzięki porozumieniu Brukseli z Ankarą, przewidującym odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy przybędą do Grecji po 20 marca, nie złożywszy wniosku o azyl, lub których wniosek w tej sprawie został odrzucony. 

Reklama

Do Włoch od stycznia przedostało się 46 714 migrantów i uchodźców, mniej więcej tyle samo co w 2015 roku. Od zeszłego roku napływ migrantów z wybrzeży Libii utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie - niemal wszyscy oni przybywają z Afryki Subsaharyjskiej.   

Jest to jednak, jak podkreślił rzecznik UNHCR, trasa uważana za najbardziej niebezpieczną: w tym roku utonęło na niej 2 119 migrantów, przy czym w ostatnim tygodniu aż 880 płynących trzema łodziami. 

Spindler zwrócił uwagę, że przemytnicy używają łodzi, które często jeszcze na libijskich wodach ulegają awarii. "Jest to wyścig z czasem, aby dostać się tam, zanim łódź zatonie, a w niektórych przypadkach jest już za późno" - dodał.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy