Reklama

Reklama

Premier Włoch: Niepokoi mnie postawa wschodnich państw UE

Szef włoskiego rządu Matteo Renzi powiedział, że kraje Europy wschodniej nie powinny pouczać zachodnich państw UE w sprawie polityki wobec migrantów. Nowe państwa członkowskie wiele zawdzięczają Unii - dodał Renzi w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt".

W rozmowie zamieszczonej na stronie internetowej gazety i omówionej przez włoskie media Renzi stwierdził, że niepokoi go postawa krajów wschodu Unii, które nie chcą przyjmować uchodźców.

Kraje Europy Wschodniej - oświadczył - "wiele zawdzięczają Europie, zaś w niektórych państwach zachodnich partie i politycy przegrali wybory i stracili stanowiska, by bronić idei europejskiej".

Polski hydraulik

"Ze strachu przed polskim hydraulikiem we Francji doszło do porażki referendum" - przypomniał włoski premier.

W ten sposób odniósł się do panujących na Zachodzie w 2005 roku obaw przed napływem taniej siły roboczej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przyjętych do Unii.

Reklama

Hasło "polski hydraulik" zdominowało wtedy francuską kampanię przed referendum w sprawie przyjęcia Konstytucji Europejskiej. Kwestia ta, choć nie była związana z tym dokumentem, przyczyniła się do jego odrzucenia.

Matteo Renzi zauważył też w rozmowie z niemieckim dziennikiem: "Państwa Europy Zachodniej zapłaciły cenę polityczną za rozszerzenie Unii na wschód. Nie jest dobrze, jeśli teraz tamte kraje dyktują nam morale".

"Ja nie proszę nikogo o pomoc. Włochy poradzą sobie same z napływem uchodźców, którzy przybywają do nas co roku, ale wyzwanie to musi podjąć cała Europa" - zaznaczył premier Włoch w wywiadzie rozpowszechnionym w pierwszym dniu unijno-afrykańskiego szczytu na Malcie w sprawie migracji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy