Reklama

Reklama

Premier Grecji o obowiązkowym przydziale uchodźców

Premier Grecji zwróci się do Rady Europejskiej o obowiązkowy przydział uchodźców wszystkim krajom Wspólnoty proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców i możliwości gospodarczych. Aleksis Cipras będzie o tym rozmawiał także z Donaldem Tuskiem podczas jego czwartkowej wizyty w Atenach.

Premier Grecji oświadczył, że to niedopuszczalne, żeby inne państwa unijne nie chciały dzielić ciężaru kryzysu migracyjnego. Podkreślił, że żadne państwo nie byłoby w stanie kontrolować swoich granic na morzu. 

Dodał, że kiedy migranci z pomocą przemytników docierają na pontonach do greckiej granicy, wówczas władze kraju nie mogą zrobić nic innego, jak tylko ich ratować. Wyraził jednocześnie nadzieję, że siły NATO na Morzu Egejskim zatrzymają napływ migrantów, bo jak pytał - jeśli nawet NATO tego nie zrobi, kto będzie w stanie? 

Po stronie Grecji stoi przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który oznajmił, że wsparcie Aten w tych trudnych chwilach jest testem dla europejskości. W Grecji z powodu zamkniętej granicy grecko-macedońskiej utknęło już ponad trzydzieści tysięcy migrantów. Codziennie przybywają tysiące nowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy