Reklama

Reklama

Pomoc dla uchodźców. Polscy lekarze wrócili z Libanu

Zapalenia płuc, astma, infekcje, niedożywienie, ale również urazy i nowotwory to najczęstsze dolegliwości, na jakie zapadają uchodźcy w północnej części Libanu. Specjaliści z Zespołu Ratunkowego PCPM wsparli lokalnych lekarzy w opiece nad Syryjczykami.

Pediatra i psychiatra oraz chirurg wraz z lokalnymi specjalistami odwiedzali rodziny w obozowiskach namiotowych, wynajmowanych mieszkaniach i garażach oraz dzieci w szkołach. Opieką objęli około 150 pacjentów. W dwóch przypadkach uratowali ludzkie życie.

Brakuje pieniędzy na hospitalizację

Pomocy potrzebują wszyscy bez względu na wiek. - Wśród chorych najwięcej było dzieci, ale leczenia wymagały również osoby starsze i niemowlęta - mówi pomagający w Libanie pediatra i psychiatra, Paweł Szczuciński. - W kilku przypadkach potrzebna była hospitalizacja, jednak z uwagi na koszt (100 USD) pacjenci nie decydowali się na nią - dodaje.

Reklama

W sytuacji kiedy Syryjczykom brakuje na opłacenie czynszu i jedzenie trudno mówić o wydatkach na leczenie. Nikogo nie stać na kosztowną opiekę lekarską ani leki. Zdrowiu nie sprzyjają również ciężkie warunki sanitarne, wilgotne pomieszczenia i trudności organizacyjne.

Bezpłatna klinika dla uchodźców

- Niewątpliwie wobec braku zaplecza radiologicznego i laboratoryjnego nasza pomoc była daleka od tego, czego byśmy sobie życzyli. - przyznaje Paweł Szczuciński. - Część kwestii rozwiązywaliśmy na bieżąco, inne, jak na przykład poprawa zaopatrzenia w leki wymagają długofalowych działań, które będziemy koordynować już z Polski. Jest jeszcze wiele do zrobienia - dodaje.

Fundacja PCPM prowadzi w Libanie bezpłatną klinikę dla uchodźców. Raz w tygodniu do odległych miasteczek, nieformalnych obozów namiotowych oraz najtrudniejszych przypadków dociera klinika mobilna.

Zadaniem polskich specjalistów było wsparcie lokalnego personelu w opiece nad wzrastającą - zwłaszcza przed zimą - liczbą chorych.

Chcesz pomóc? Wejdź na stronę PCPM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy