Reklama

Reklama

Policja: W Saksonii panuje nastrój sprzyjający pogromom uchodźców

Zdaniem komendanta policji w Lipsku Bernda Merbitza, w Saksonii panuje nastrój sprzyjający pogromom uchodźców. Podczas weekendu w tym kraju związkowym doszło do 5 zamachów na ośrodki dla imigrantów - poinformował dziennik "Leipziger Volkszeitung".

W całej Saksonii panuje "wykazujący skrajnie niebezpieczną dynamikę nastrój sprzyjający pogromom" - powiedział Merbitz w wywiadzie, który ukaże się we wtorkowym wydaniu  tego dziennika.

- Naprawdę bardzo się martwię. W obecnej sytuacji gotowi do przemocy agitatorzy wykorzystują świadomie obawy ludzi, aby wywołać histeryczne reakcje na politykę azylową i uzasadnić w ten sposób użycie siły wobec uchodźców - zaznaczył szef lipskiej policji.

Merbitz zwrócił uwagę na rosnącą falę agresji wobec policjantów. - W tej formie zdarza się to po raz pierwszy i nie można się z tym zjawiskiem pogodzić - podkreślił komendant policji.

Reklama

Podczas ostatniego weekendu w Lipsku, Grimmie, Chemnitz i Oelsnitz doszło do ataków na ośrodki dla imigrantów. W dzielnicy Lipska Holzhausen nieznany sprawca rozlał na podłodze schroniska, do którego wkrótce mieli wprowadzić się azylanci, łatwopalną substancję i podpalił ją, jednak ogień nie rozprzestrzenił się. W innej części miasta grupa mężczyzn próbowała odpalić ładunek wybuchowy własnej konstrukcji, który jednak nie wybuchł.

Wybili kamieniami okno w kwaterze dla imigrantów

W Grimmie obrzucono żwirem okna zamieszkanego przez uchodźców ośrodka, natomiast w Chemnitz sprawcy wybili kamieniami okno w kwaterze dla imigrantów. Przed schroniskiem dla nieletnich uciekinierów w Oelsnitz podpalono pojemniki na śmieci - czytamy w "Leipziger Volkszeitung". 

Federalny Urząd Kryminalny (BKA) poinformował w zeszły czwartek, że liczba aktów przemocy przeciwko ośrodkom dla uchodźców w Niemczech zwiększyła się w ub. roku sześciokrotnie w porównaniu z rokiem 2014. Szczególnie wzrosła liczba podpaleń - z 6 do 92.

W 2015 roku doszło do 173 przestępstw z użyciem siły skierowanych przeciwko obiektom służącym imigrantom. Rok wcześniej policja odnotowała 28 takich przypadków.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów. W 2014 było ich 200 tysięcy.

Reklama

Reklama

Reklama