Reklama

Reklama

Pogłębia się kryzys migracyjny. KE zaoferowała pomoc Włochom

Komisja Europejska zapowiedziała, że przekaże Włochom 35 milionów euro, by pomóc im w pogłębiającym się kryzysie migracyjnym. Po zamknięciu szlaku z Turcji do Grecji, to właśnie Włochy są wystawione na największą presję. Od stycznia do wybrzeży tego kraju dopłynęło z Libii prawie 85 tys. migrantów.

Komisja Europejska zareagowała, gdy władze w Rzymie zagroziły, że zamkną porty dla łodzi ratunkowych z migrantami na Morzu Śródziemnym. 

"Okażemy pełną solidarność w tej walce. Nie zostawimy Włoch samych, pomożemy im w tym problemie" - zapowiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. 

Przyznał, że obecna sytuacja różni się od tej sprzed dwóch lat, kiedy Grecja zmagała się z kryzysem, bo teraz do Europy przypływają przede wszystkim migranci zarobkowi, którym nie należy się międzynarodowa ochrona. 

"Potrzebujemy kompleksowego podejścia. Trzeba zrobić wszystko, by migrantów zatrzymać na miejscu, w kraju pochodzenia" - mówił Timmermans. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie libijskiej straży przybrzeżnej oraz lepszą współpracę z krajami pochodzenia w Afryce. 

Reklama

Jutro na temat kryzysu migracyjnego we Włoszech mają rozmawiać unijni ministrowie spraw wewnętrznych podczas spotkania w Tallinie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne