Reklama

Reklama

OECD: Milion imigrantów wystąpi o azyl w UE

Z apelem do państw UE o pilne podjęcie skoordynowanych działań w odpowiedzi na exodus uchodźców z Syrii i Iraku zwróciła się we wtorek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) .

W opublikowanym we wtorek raporcie OECD przewiduje, że w sumie aż milion imigrantów może w 2015 roku wystąpić o azyl na terenie państw UE. Jak zaznaczono, jest to  znacznie więcej niż propozycja Komisji Europejskiej, by 28 państw przyjęło według obowiązkowych kwot w sumie 160 tys. uchodźców.

OECD wskazuje, że Unia musi dokonać głębokiej korekty polityki migracyjnej, a zwłaszcza zlikwidować głębokie różnice w podejściu poszczególnych krajów członkowskich do kwestii przyjmowania uchodźców.

- Jest to oczywiście sytuacja nadzwyczajna, która wymaga skoordynowanej odpowiedzi na szczeblu zarówno europejskim, jak i światowym - podkreślono w dokumencie.

Reklama

Strach przed uchodźcami

Zdaniem OECD obowiązkiem całej Europy jest poradzenie sobie z tego rodzaju bezprecedensowym i tragicznym kryzysem migracyjnym, który jest większy niż ten, z którym kraje europejskie miały do czynienia po II wojnie światowej.

Jak stwierdzono w raporcie, w przypadku braku porozumienia ws. wspólnego europejskiego planu działania i braku zmodyfikowanej długofalowej polityki w zakresie integracji imigrantów w wielu krajach Europy wciąż będzie panował strach przed uchodźcami, a rządy państw będą dalej pozostawać bezczynne wobec kryzysu.

W dokumencie podkreślono też, że kraje takie, jak Polska, Węgry i Bułgaria, potrzebują pomocy finansowej ze strony innych państw UE, by poradzić sobie z problemem uchodźców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy