Reklama

Reklama

Obama wzywa państwa europejskie, by podzieliły się uchodźcami

Barack Obama wzywa państwa europejskie, by sprawiedliwie "podzieliły się" uchodźcami, którzy w ostatnich miesiącach przybyli i w dalszym ciągu przybywają z Bliskiego Wschodu i Afryki. Amerykański prezydent rozmawiał telefonicznie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel o tym, jak Europa radzi sobie z kryzysem.

Reklama

Jak informuje w komunikacie Biały Dom, Obama i Merkel zgodzili się, że trzeba wypracować rozwiązanie dotyczące podziału uchodźców, które zostanie zaakceptowane przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Tematem rozmowy była też kwestia politycznego rozwiązania, które mogłoby zjednoczyć Syryjczyków i zatrzymać "potok uchodźców" do Europy.

Ostrzeżenie pod adresem Czech, Węgier, Rumunii i Słowacji

Reklama

Ten apel, czy też ostrzeżenie jest adresowane przede wszystkim do Węgier, Czech, Rumunii i Słowacji, które podczas spotkania szefów resortów spraw wewnętrznych w Brukseli, przed dzisiejszą Radą Europejską, zagłosowały przeciwko unijnym propozycjom.

Na razie zdecydowano o podziale 66 tysięcy uchodźców z całej puli obejmującej łącznie 120 tysięcy osób. Pozostałe 54 tysiące mają zostać rozdzielone po roku od wejścia w życie ostatnich ustaleń.

Waszyngton jest krytykowany za to, że zbyt mało robi, by ulżyć Europie. Stany Zjednoczone zadeklarowały przyjęcie w przyszłym roku 10 tysięcy uchodźców. Natomiast do Niemiec - jak się przewiduje- w tym roku ma przybyć milion uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje