Reklama

Reklama

Niemiecki rząd zwiększa fundusze na pomoc dla uchodźców

Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że niemiecki rząd zwiększy znacznie fundusze na pomoc dla uchodźców. Od przyszłego roku kraje związkowe (landy) otrzymają z budżetu centralnego miesięcznie 670 euro na każdego imigranta.

W tym roku do Niemiec ma przyjechać według szacunków MSW 800 tys. azylantów. Za ich zakwaterowanie i wyżywienie odpowiadają władze lokalne - kraje związkowe oraz gminy. W związku z nieoczekiwanym napływem uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki w tym roku domagały się one finansowego wsparcia z budżetu centralnego i krytykowały brak pomocy ze strony Berlina. 

Pomoc dla landów ulegnie w tym roku podwojeniu z jednego do dwóch miliardów euro, w roku przyszłym zwiększy się z trzech do ponad czterech miliardów euro - zapowiedziała Merkel.

Reklama

Decyzje podjęto na spotkaniu kanclerz i jej ministrów z premierami 16 krajów związkowych.

Premier Saksonii-Anhaltu Reiner Haseloff powiedział, że porozumienie jest "przełomem, ponieważ umożliwia landom planowanie wydatków na solidnych podstawach".

Władze w Berlinie wyasygnują m.in. 500 mln euro na budownictwo mieszkań dla uchodźców; 350 mln euro przeznaczą na pomoc dla dzieci, które dotarły do Niemiec bez rodziców. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na rozbudowę przedszkoli i pomoc rodzinom.

Minister finansów Wolfgang Schaeuble zaznaczył, że pomimo wzrostu wydatków z budżetu nie planuje podniesienia podatków, ani zwiększenia zadłużenia państwa. Rząd Merkel doprowadził do zrównoważenia budżetu.

Kanclerz poinformowała też o podjętych decyzjach, które mają ograniczyć liczbę imigrantów ekonomicznych. Zamiast kieszonkowego wypłacanego w gotówce osoby ubiegające się o status azylanta będę otrzymywały bony na świadczenia socjalne. Albania, Kosowo i Czarnogóra zostaną uznane za kraje bezpieczne, co pozwoli władzom na szybsze rozpatrywanie wniosków obywateli z tych krajów i szybsze odsyłanie ich do krajów pochodzenia w przypadku odrzucenia wniosku.

Obywatele krajów z Bałkanów Zachodnich stanowili na początku roku około 40 proc. wszystkich osób ubiegających się o azyl. Chociaż nie mają praktycznie żadnych szans na uzyskanie statusu azylanta, przyjeżdżają do Niemiec skuszeniu wysokimi jak na ich warunki świadczeniami socjalnymi.

Rząd chce, stosując szybką ścieżkę legislacyjną, przyjąć pakiet ustaw dotyczący polityki wobec uchodźców do końca października. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 listopada.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy