Reklama

Reklama

Na wyspie Lesbos stanie pomnik uchodźców?

Na greckiej wyspie Lesbos może stanąć pomnik upamiętniający uchodźców, którzy utonęli, próbując przedostać się do Europy. Takie plany przedstawił jeden z najbardziej znanych chińskich artystów Ai Weiwei, który na konferencji prasowej ogłosił, że może się podjąć tego projektu.

"To historyczny moment. Jako artysta chcę się w to zaangażować. Chcę kształtować świadomość ludzi, by zrozumieli powagę sytuacji" - oświadczył 58-letni Ai Weiwei, który otworzył studio projektowe na wyspie Lesbos. W ubiegłym tygodniu odwiedził obóz dla uchodźców i imigrantów, którzy przybyli do Grecji.

W zeszłym roku do Europy przybyło ponad milion uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki. 

Ai Weiwei jest rzeźbiarzem, architektem i fotografikiem, tworzy też instalacje. Zasłynął jako współtwórca stadionu narodowego w Pekinie. Naraził się władzom Chin, prowadząc kampanię społeczną, która miała je zmusić do opublikowania pełnej liczby ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 roku. Na jesieni zeszłego roku Ai Weiwei objął gościnną profesurę na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie. Kilka miesięcy wcześniej skończył się czteroletni zakaz podróżowania, który wydały wobec niego chińskie władze.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy