Reklama

Reklama

​MSZ: Straż graniczna nie ostrzelała uchodźców z Syrii

Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji zaprzeczyło w niedzielę doniesieniom, jakoby turecka straż graniczna otworzyła ogień do syryjskich cywilów uciekających przed dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS).

Rzecznik tureckiego MSZ Tanju Bilgic powiedział, że tego rodzaju informacje są "oderwane od rzeczywistości".

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW) w piątek zaapelowała do władz w Ankarze o wpuszczenie na terytorium tureckie tysięcy Syryjczyków szukających schronienia przed walkami między rebeliantami a bojownikami IS. HRW przytoczyła relację jednego z uchodźców z Syrii, który twierdzi, że tureccy strażnicy graniczni otworzyli ogień do setek ludzi zbliżających się do postawionego na granicy muru.

Północna część graniczącej z Turcją prowincji Aleppo jest miejscem coraz gwałtowniejszych starć między rebeliantami a IS, którego nie obejmuje obowiązujące od 27 lutego kruchy rozejm.

Reklama

Bilgic zapewnił, że organizacje humanitarne robią, co mogą "po obu stronach granicy", by pomóc Syryjczykom, którzy ucierpieli na skutek ostatnich walk.

Agencja AP przywołuje w tym kontekście niepotwierdzone doniesienia o trzech kontenerowych miasteczkach budowanych jakoby przez tureckie władze; miałyby one pomieścić ok. 40 tys. Syryjczyków.

Turcja, gdzie obecnie przebywa ok. 2,7 mln syryjskich uchodźców, w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaostrzyła kontrole na granicach.

Wojna domowa w Syrii dotychczas kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy