Reklama

Reklama

Mimo porozumienia uchodźcy wciąż napływają z Turcji

Od niedzieli obowiązuje porozumienie UE-Turcja ws. uchodźców, mające powstrzymać napływ migrantów do Europy. Migranci wciąż jednak przybywają i w poniedziałek liczba tych, którzy przebywają w Grecji po raz pierwszy przekroczyła 50 tysięcy.

Według danych greckiego sztabu kryzysowego w poniedziałek rano było ich w Grecji już 50 411. Od niedzieli rano do poniedziałku rano na greckie wyspy przypłynęło z Turcji 1662 migrantów; dobę wcześniej było to 875 osób.

Reklama

Porozumienie między UE a Turcją przewiduje, że wszyscy migranci, którzy nielegalnie przeprawią się z tureckiego wybrzeża na greckie wyspy, od początku kwietnia będą przymusowo odsyłani z powrotem do Turcji. Pozostać będą mogli tylko ci, którzy udowodnią, że w Turcji groziłyby im prześladowania.

W zamian UE ma wkrótce rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. Pierwszeństwo będzie przysługiwało tym migrantom, którzy nie próbowali nielegalnie przedostać się do krajów unijnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje