Reklama

Reklama

"Metoda Maltańska" rozwiązuje kwestię przyjmowania uchodźców

Po raz pierwszy Włochy, Francja, Niemcy i Malta użyły nowego klucza rozdziału uchodźców uratowanych na Morzu Śródziemnym. Chodzi o przyjęcie 213 migrantów ze statku "Ocean Viking".

Włoskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że cztery państwa - Włochy, Francja, Niemcy i Malta - zwróciły się wspólnie z wnioskiem do Komisji Europejskiej o uruchomienie mechanizmu rozdziału uchodźców, przyjętego tymczasowo we wrześniu na Malcie. "To pierwszy raz, gdy go zastosowano", głosi komunikat.

Utorowana nowa droga

Włoski MSZ mówi o "znaczącym kroku w naprawdę solidarnym uregulowaniu kwestii przyjmowania migrantów".

W ten sposób utorowano drogę do przyjęcia przez Włochy, Francję, Niemcy i Maltę 213 migrantów, uratowanych w ubiegłych dniach na Morzu Śródziemnym przez załogę statku "Ocean Viking". Rozbitkowie, przebywający w tej chwili wciąż na jego pokładzie, będą mogli zejść na ląd w Mesynie na Sycylii.

"Ocean Viking", który pływa pod banderą Norwegii, został sfinansowany przy udziale "Lekarzy bez Granic". Ma 31-osobową załogę, a ponadto znajdują się na nim klinika oraz cztery łodzie ratunkowe. Z wody może podjąć do 200 ratowanych ludzi. Jednostka ma 69 metrów długości, powstała jako holownik i jednostka dostawcza dla platform wiertniczych na Morzu Północnym.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje