Reklama

Reklama

Media: UE i Turcja kłócą się o uchodźców

Unia Europejska i Turcja kłócą się o uchodźców. Niektóre kraje Unii zarzucają Turcji, że zatrzymuje wysoko wykwalifikowanych uchodźców z Syrii, wysyła zaś do Europy osoby chore i niewykształcone - pisze niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Według informacji "Spiegla", kilka krajów Unii, w tym Niemcy, Holandia i Luksemburg, twierdzi, że władze w Ankarze dokonują selekcji uchodźców.

Tygodnik cytuje przedstawicieli tych krajów, którzy mówią, że Turcja wstrzymuje pozwolenia na wyjazd wykształconym Syryjczykom, np. lekarzom lub inżynierom.

Do Europy trafia natomiast wiele, jak to określa "Spiegel", "trudnych przypadków" - osób ciężko chorych lub bez żadnego wykształcenia.

Porozumienie UE z Turcją

Hamburski tygodnik podkreśla, że z reguły o relokacji emigrantów rozstrzyga Urząd Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców. Tymczasem Ankara zastrzegła sobie w umowie z Unią prawo o decyzji o tym, kto może wyjechać z tego kraju do Europy.

Reklama

Na mocy porozumienia Unia odsyła do Turcji nielegalnych imigrantów z Grecji, w zamian zaś przyjmuje Syryjczyków przebywających w tureckich obozach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL