Reklama

Reklama

Komisarz RE o kryzysie migracyjnym: Europa zawiodła i wciąż to robi

Nils Muiznieks, komisarz Rady Europy ds. praw człowieka, uznał za katastrofalny sposób radzenia sobie przez Europę z kryzysem migracyjnym, podczas którego w ciągu roku zginęło ponad 3,6 tys. ludzi, w tym wiele kobiet i dzieci, usiłujących dotrzeć na kontynent.

Muiznieks napisał to w oświadczeniu wydanym z okazji przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

"Były to osoby ubiegające się o azyl lub imigranci, ale przede wszystko byli to ludzie, którzy myśleli, że ich życie i godność liczą się w Europie" - podkreślił.

"Europa ich zawiodła i wciąż to robi. Sposób, w jaki państwa europejskie radziły sobie z przybyciem migrantów i ubiegających się o azyl, był po prostu katastrofalny" - uważa komisarz. Jego zdaniem, jeśli Europa nie zmieni swych działań, wartości zapisane w Powszechnej deklaracji praw człowieka "stracą znaczenie".

Reklama

W komunikacie komisarz przyznał, że w ostatnich miesiącach Europa stawia czoło bezprocentowej fali migrantów i uchodźców. Chociaż było to poważne wyzwanie, to indywidualna i wspólna odpowiedź na nie od strony humanitarnej okazała się niezadowalająca - dodał.

Muiznieks przypomniał, że niektóre kraje zaostrzyły prawo migracyjne, uznając za przestępstwa nielegalne pokonanie granicy, a inne zaczęły budować ogrodzenia i przetrzymywać migrantów w ośrodkach przypominających więzienia. Wzrosła też liczba aktów przemocy ze strony policji, a debatę publiczną i polityczną przeniknęła coraz bardziej antyimigracyjna retoryka.

"Takie podejście jest błędne i naraża na zbędne cierpienie ludzi, którzy już mają za sobą traumatyczne doświadczenia i przemierzają niebezpieczne trasy w poszukiwaniu ochrony" - dodał.

Jak zaznaczył Muiznieks, kraje europejskiej muszą zrozumieć, że sytuacja tych, który usiłują teraz dotrzeć do Europy nie różni się od sytuacji "naszych ojców i matek, którzy nie tak dawno uciekali przed wojną, prześladowaniami, torturami i biedą".

Dlatego konieczne jest opracowanie bardziej humanitarnych działań politycznych, dzięki którym poprawią się warunki przyjmowania migrantów, ich podróż będzie bezpieczniejsza, dostęp do azylu ułatwiony, a kraje, do których trafiają, będą zachęcane do skutecznej integracji - zaapelował komisarz Rady Europy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy