Reklama

Reklama

KE upomina Grecję, Włochy i Chorwację

​Grecja, Włochy oraz Chorwacja nie pilnują obowiązku pobierania odcisków palców od migrantów. Za sprawą europejskiego systemu Eurodac ujawniono, że kraje te rejestrują o wiele mniej migrantów niż powinny.

Komisja Europejska nakazała całej trójce pobieranie odcisków palców od osób ubiegających się o azyl. Eurodac to system pobierania odcisków palców od wszystkich osób ubiegających się o azyl i tych, które zatrzymano przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy.
Zgodnie z przepisami, dane z tego systemu powinny napływać w ciągu 72 godzin.
Jak powiedziała rzeczniczka Komisji Natasha Bertaud, Bruksela dopatrzyła się rozbieżności między liczbą osób, które dotarły do tych krajów, a liczbą tych, od których pobrano odciski palców.
- W przypadku Włoch między 20 lipca a 30 listopada dane agencji Frontex wskazują, że 65 tysięcy migrantów z krajów trzecich dotarło do tego kraju drogą morską, podczas gdy do Eurodac przekazano 29 tysięcy odcisków palców. W tym samym czasie do Grecji dotarło ponad 492 tysiące nielegalnych migrantów, a według danych Eurodac - odciski palców pobrano tylko od 121 tysięcy osób - wyjaśniła.

Reklama

Jeśli zaś chodzi o Chorwację to - jak mówiła Bertaud - od połowy września przybyło do tego kraju ponad 340 tysięcy uchodźców i imigrantów, a do bazy Eurodac przekazano zaledwie około 570 odcisków palców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy