Reklama

Reklama

KE: Ponad 300 nielegalnych migrantów zostanie zawróconych z Grecji do Turcji

Ponad 300 nielegalnych migrantów, przebywających w Grecji, zostanie zawróconych do Turcji. Komisja Europejska poinformowała, że dwudniowa akcja ma się zakończyć jeszcze dziś. Unia Europejska przyśpiesza w ten sposób działania mające na celu powrót do krajów pochodzenia tych osób, które nie mają szans na azyl w Europie.

Komisja Europejska od wielu miesięcy podkreśla, że migranci, którzy przybywają do Europy z innych powodów niż wojna i prześladowanie i nie mają szans na międzynarodową ochronę, będą musieli wrócić do swoich krajów lub do krajów, przez które dostali się na Stary Kontynent. 

Kluczowa jest tutaj współpraca z Turcją, która jest głównym państwem tranzytowym dla migrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

"Komisja Europejska może potwierdzić, że Grecja jest w trakcie wysyłania 308 migrantów z powrotem do Turcji, co pokazuje ważną rolę dwustronnego porozumienia o readmisji między Turcją a Grecją" - powiedział rzecznik Komisji Margaritis Schinas. Większość osób z tej grupy stanowią Marokańczycy, Algierczycy i Tunezyjczycy. 

Sprawa readmisji będzie prawdopodobnie jednym z tematów szczytu Unia Europejska-Turcja w poniedziałek 7 marca. Współpraca w tym zakresie to jeden z elementów unijno-tureckiego planu działania w sprawie migracji, przyjętego pod koniec listopada ubiegłego roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama