Reklama

Reklama

Hiszpania: W ośrodku dla migrantów podłożono ładunek wybuchowy

W Hiszpanii zaatakowany został ośrodek dla nieletnich migrantów. W placówce ktoś podłożył ładunek wybuchowy. To kolejny już atak w ostatnich miesiącach.

Według hiszpańskich mediów, specjalna jednostka policji usunęła z terenu ośrodka torbę, w której znajdował się ładunek wybuchowy, najprawdopodobniej ręczny granat. Nie ujawniono, czy można go było zdetonować na odległość.

Hiszpański oddział Amnesty International wezwał w środę wieczorem "do otwarcia pilnego śledztwa w związku z napaścią na ośrodek" i zaapelował o zwalczanie nienawiści wobec nieletnich mieszkańców centrum. Z kolei szef MSW Fernando Grande-Marlaska ocenił, że środowe zdarzenie jest pochodną "mowy nienawiści i ksenofobii".

Reklama

Jedną z hipotez dotyczących motywu, jakim kierował się napastnik, jest chęć zemsty na którymś z mieszkańców ośrodka, zamieszkanego przede wszystkim przez młodych ludzi z Maroka i Algierii. Istnieje domniemanie, iż próba detonacji mogła być próbą rewanżu za wykroczenie lub przestępstwo.

Z danych policji wynika, że od czerwca do października na terenie aglomeracji Madrytu zatrzymano ponad pół tysiąca młodocianych obywateli państw Afryki Północnej. Głównym zarzutem wobec nich był udział w kradzieżach.

Innym regionem Hiszpanii, dotkniętym nasilającą się przestępczością ze strony nieletnich przybyszów z Afryki Północnej, jest Katalonia. Najczęściej dopuszczają się oni tam kradzieży oraz rozbojów.

W 2019 roku, także w Katalonii, doszło do kilku ataków lokalnych społeczności na ośrodki dla młodych migrantów z Afryki Północnej. W lipcu zamaskowana grupa wdarła się do takiej placówki w miejscowości El Masnou i pobiła jej mieszkańców i pracowników. Atak, według policji, był zemstą za próbę gwałtu na jednej z mieszkanek regionu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama