Reklama

Reklama

Hiszpania: Trzech migrantów utonęło. 18 zaginionych

Służby ratownicze Hiszpanii wyłowiły w piątek rano zwłoki trzech Afrykańczyków, którzy wypadli z łodzi na Morzu Alborańskim. Trwają poszukiwania 18 innych zaginionych migrantów, którzy tą samą jednostką próbowali nielegalnie dostać się do Hiszpanii.

Jak poinformowały w komunikacie władze ratownictwa morskiego Hiszpanii (Salvamento Maritimo), w piątek rano udało się uratować 35 nielegalnych migrantów, którzy płynęli łodzią z marokańskiego miasta Nador. W trakcie akcji wyłowiono ciała trzech innych pasażerów tej jednostki, którzy wypadli za burtę.

“W dalszym ciągu poszukujemy 18 innych pasażerów, którzy wypadli z łodzi. W akcji uczestniczą łodzie oraz helikopter" - ujawnił przedstawiciel służb ratowniczych.

Kierujący akcją poszukiwawczą wyjaśnili, że mimo deklaracji pasażerów łodzi, że podczas odbijania od marokańskiego brzegu znajdowało się w niej 56 osób, to nie wykluczają, że liczba ta może być zaniżona.

Reklama

Prawie 60 migrantów

W piątek nad ranem na wodach Morza Alborańskiego przyjęto też na pokład łodzi ratunkowych pasażerów pięciu innych jednostek z nielegalnie zmierzającymi do południowej Hiszpanii Afrykańczykami. Na łodziach, które płynęły z północnego Maroka, znajdowało się łącznie 59 osób.

Według wydawanego w Murcji dziennika “La Verdad" wszyscy pasażerowie pięciu łodzi, którymi płynęli migranci, a które nie ucierpiały podczas podróży, to obywatele Algierii. Wśród nich było trzech nieletnich.

Walka z nielegalną migracją

W poniedziałek madrycki “El Pais" poinformował, że socjalistyczny rząd Pedro Sancheza zwrócił się do władz Unii Europejskiej o finansowe wsparcie dla Maroka na walkę z nielegalną migracją. Dziennik ujawnił, że Hiszpania poprosiła już Komisję Europejską o co najmniej 30 mln euro.

Ze statystyk Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji wynika, że od początku tego roku do Hiszpanii dotarło drogą morską lub lądową ponad 38 tys. nielegalnych migrantów. Marokańskie władze twierdzą, że w tym samym okresie na skutek podjętych przez nie interwencji udaremniono próbę przedostania się na terytorium UE 54 tys. migrantom.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy