Reklama

Reklama

Grecja: Kwarantanna z powodu malarii

Na dwanaście greckich gmin została nałożona kwarantanna z powodu malarii. Zarówno mieszkańcom tamtych rejonów jak i turystom nie wolno oddawać krwi. Od początku roku do połowy sierpnia zostało tam zarejestrowanych 65 przypadków tej tropikalnej choroby zakaźnej.

Prawie wszystkie osoby, u których wykryto malarię zaraziły się nią poza Grecją. W 50-ciu przypadkach są to migranci przybyli głównie z Półwyspu Indyjskiego, ale również z krajów afrykańskich. Kilku z nich było w ośrodkach dla uchodźców na greckich wyspach w północnej części Morza Egejskiego.

Pozostałe jedenaście osób zaraziło się podczas podróży po Afryce, a zaledwie cztery w Grecji od chorych.

Malaria w Grecji została zwalczona w 1974 roku. Przez kolejnych trzydzieści lat odnotowywano od 20 do 50 zakażeń rocznie i głównie u podróżujących do krajów azjatyckich lub afrykańskich. Od 2008 roku zwiększyła się liczba zarażeń, które odnotowuje się w różnych rejonach Grecji, a w ubiegłym roku sięgnęła ona 85-ciu przypadków.

Reklama

Gminy, które zostały objęte kwarantanną znajdują się głównie w środkowej części kraju, ale także na Peloponezie i w okolicach Salonik.

Malaria, nazywana także zimnicą, jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez pierwotniaki (zarodźce malarii). Przenoszona jest przez ukłucia komarów w tropikalnych i subtropikalnych strefach klimatycznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje