Reklama

Reklama

"FT": Niedopuszczalne kroki Danii w celu zniechęcenia migrantów

Atmosfera polityczna wokół migrantów w Europie jest coraz bardziej napięta. Szczególnie Dania zwróciła na siebie uwagę posunięciami, które są zarówno drastyczne, jak i kontrowersyjne - ocenia w piątek "Financial Times".

Brytyjski dziennik odnotowuje w artykule redakcyjnym, że wraz ze wzrostem wrogości wobec migrantów poszczególne rządy usztywniają swoją politykę.

Niemcy, do tej pory  najbardziej gościnny kraj, zaostrzyły prawo dotyczące deportacji imigrantów, którzy popełnią przestępstwa. Szwecja wprowadza kontrole na granicach, a w Danii centroprawicowy rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów wymagających, by uchodźcy oddawali przedmioty wartościowe, w tym biżuterię i pieniądze, aby pokryć koszty zakwaterowania - wymienia "FT".

Odnosząc się do hojnego systemu socjalnego Danii, gazeta przywołuje słowa premiera Larsa Lokke Rasmussena: "W Danii mówimy, że zanim dostaniesz te świadczenia, musisz, jeśli masz majątek, płacić za siebie".

Reklama

"Presji na duński rząd w sprawie migracji nie można zlekceważyć. Licząca 5,6 mln mieszkańców Dania w ubiegłym roku przyjęła 21 tys. ubiegających się o azyl. To jest równoważne z sytuacją, gdyby Wielka Brytania przyjęła ćwierć miliona ludzi; to politycznie nie do pomyślenia" - pisze "FT", dodając, że plany duńskich władz nie były zaskoczeniem.

Ocenia jednak, że zamiary konfiskowania uchodźcom przedmiotów wartościowych są "szczególnie nie do przyjęcia" i pisze, że słusznie zostały one potępione przez UNHCR jako ksenofobiczne. "Nie służy to żadnym praktycznym celom. Pieniądze odebrane przybywającym uchodźcom prawie wcale nie wystarczą na pokrycie kosztów ich zakwaterowania czy wyżywienia" - pisze "FT". "Wydaje się, że to niewiele więcej niż bezwzględny gest mający na celu zniechęcenie często zdesperowanych ludzi do przyjazdu do Danii" - komentuje.

Według gazety obecny kryzys migracyjny może okazać się najpoważniejszym w powojennej historii Europy. "Nie można przewidzieć, czy przywódcy bloku przezwyciężą wyzwanie. Pewne jest natomiast, że małostkowe populistyczne kroki w rodzaju tych rozważanych przez Danię w żaden sposób nie przyczynią się do rozwiązania problemu" - podsumowuje "Financial Times".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy